Συνεχίζουν ακάθεκτοι Stoiximan.gr ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Τη νίκη με 38-23 πανηγύρισε ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ κόντρα στο Φοίβο Συκεών. Με νίκη συνέχισε και η ΑΕΚ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ που επικράτησε 38-23 του Φοίβου Συκεών μπροστά σε 700 άτομα στο "Σπίτι του Χάντμπολ" της Μίκρας.

Ο Φοίβος στάθηκε καλά μέχρι το 27’ (11-10), αλλά στην συνέχεια ο "δικέφαλος" του Βορρά ανέβασε ρυθμούς και "καθάρισε" το ματς με ένα σερί 5-0 σε τέσσερα λεπτά που διαμόρφωσε το σκορ σε 16-10 στο 31’. Μελανό σημείο ο τραυματισμός (πρώτη εκτίμηση διάστρεμμα) στο πρώτο ημίχρονο του πλέι μέικερ Θοδωρή Πετρίδη.

Ακάθεκτη η ΑΕΚ

Με εντυπωσιακή την δεξιά της πλευρά, από την οποία πήρε 18 γκολ με τους Γκατφί και Μπακαούκα να σκοράρουν από 9 τέρματα, η ΑΕΚ επικράτησε 31-28 του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Η «Ένωση» έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή με τον Ποσειδώνα ωστόσο να μην το παρατάει και να είναι κοντά στο σκορ με κορυφαίο τον Κωστακίδη (6 γκολ). Για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στο +4 (24-20) στο 47’, ενώ στο 55’ φάνηκε ότι το παιχνίδι τελείωσε όταν το σκορ έγινε 28-23.

Όμως μέσα σε δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-26 και κέρδισαν δίλεπτη αποβολή. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδειξε ψυχραιμία και με τέρμα του Μπακαούκα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.