Διομήδης Άργους - stoiximan.gr ΠΑΟΚ 22-23

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του νταμπλ έκανε ο stoiximan.gr ΠΑΟΚ, επικρατώντας 23-22 του Διομήδη στη Νέα Κίο και "κλέβοντας" το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα ενός τρομερά αμφίρροπου αγώνα. Το 12-12 του πρώτου ημιχρόνου αυτό ακριβώς απέδειξε: ότι η αναμέτρηση θα κριθεί σε μικρές λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να ξεφύγει, προηγούμενος 16-13 με σερί γκολ του Νικολαΐδη, οι "λύκοι" όμως αντέδρασαν και έφτασαν στο 20-19. Ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε 22-22 και χάρη στο "χρυσό" γκολ του Κεσίδη έκλεψαν ένα πολύτιμο διπλό.

Μπροστά στο κοινό τους οι κυπελλούχοι πλέον έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή. Ο αγώνας μάλιστα θα διεξαχθεί την Τετάρτη στο κλειστό της Πυλαίας και όχι στη Μίκρα μετά από σχετική απόφαση.

ΤΟ LIVE:

17:48
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο τελικό της Α1 χάντμπολ μεταξύ Διομήδη Αργους και Stoiximan.gr ΠΑΟΚ. Ο τίτλος θα κριθεί στις δύο νίκες
17:49
Ο αήττητος μετά από 26 ματς (22 κανονική περίοδο, 4 στα πλέι οφ) Διομήδης Άργους και κάτοχος του τίτλου θα κοντραριστεί με τον Κυπελλούχο Ελλάδας ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νέας Κίου
17:50
Ολοι οι τελικοί θα διεξαχθούν εντός μιας εβδομάδας (Σάββατο, Τετάρτη και αν χρειαστεί Σάββατο ή Κυριακή)
17:51
Αυτό θα είναι το 30ο παιχνίδι στην ιστορία των δύο ομάδων, ο Διομήδης έχει 14 νίκες, ο ΠΑΟΚ 10, ενώ 5 αγώνες έληξαν ισόπαλοι
17:52
Στους πάγκους των δύο ομάδων βρίσκονται οι νεότεροι προπονητές της κατηγορίας, ο 37χρονος Δημήτρης Δημητρούλιας που διανύει τον 4ο χρόνο του στο Αργος και ο 41χρονος Νίκος Γεωργιάδης που συμπληρώνει ενάμιση χρόνο στον ΠΑΟΚ
17:54
Οι ομάδες διαθέτουν αθλητές που έχουν γράψει μεγάλη ιστορία στο χάντμπολ. Πιο συγκεκριμένα, ο Αλέξης Αλβανός (ΠΑΟΚ) και ο Νίκος Σαμαράς (Διομήδης) "κουβαλούν" από 11 τίτλους. Και οι δύο είχαν την χαρά να κατακτήσουν ευρωπαϊκό τρόπαιο, ο Αλβανός το Κύπελλο Κυπελλούχων με την Γκούμερσμπαχ το 2009 και ο Σαμαράς το Τσάλεντζ Καπ με τον Διομήδη το 2012