Ένας Δούκας στον "θρόνο" του Κυπέλλου!

Ο Δούκας είναι από την Κυριακή (02/03) ο νέος Κυπελλούχος Ελλάδας ανδρών.

Στον τελικό του φάιναλ φορ στο Φιλίππειο της Βέροιας, η ομάδα του Κώστα Τσαβδαρίδη υπέταξε τον Πανελλήνιο με 25-24 και κατάκτησε για τρίτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο της δεύτερης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης με τους Ολυμπιονίκες, από την άλλη πλευρά, να μένουν φιναλίστ για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Όσον αφορά στον αγώνα, ήταν αμφίρροπος όπως αρμόζει άλλωστε σε περιπτώσεις που κρίνονται τρόπαια. Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ ως το τελευταίο δεκάλεπτο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο τυπικά γηπεδούχος ήταν πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη που τον…αναβάθμισε από Δούκα σε Βασιλιά του Κυπέλλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο αποβλήθηκε από τον πάγκο του Πανελληνίου ο Νίκος Γραμματικός, ο οποίος διαμαρτυρόμενος στους διαιτητές τους είπε: «Δεν ντρέπεστε ρε;».

Τα δεκάλεπτα: 3-5, 6-7, 13-12 (ημ.), 18-16, 19-21, 25-24.

Δούκας: Φατούρος 1, Μουτζουρίδης 7, Καργάκης Τόμπρος 1, Ζαλώνης, Τσιλογιάννης, Χατσατουριάν 4, Σταύρου, Κοκολοδημητράκης 4, Γεωργιάδης, Ζιβούλοβιτς 4, Ζούγιοβιτς 4, Κακαβογιάννης, Τοσκόσκι.
Πανελλήνιος: Ρασπίτσος, Ζαραβίνας 1, Κοτελίδας 4, Ντομπρόκοβιτς 6, Μαστορογιάννης 4, Δημήτρουλας, Ζαρλακούτης, Μάλλιος 1, Σαμαράς, Τσούλος, Λεωνίδας, Παπανίκος, Ριγανάς 8, Κόμινεκ.