Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Διομήδης και ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, ο Διομήδης Άργους πήρε αυτό που ήθελε στην Έδεσσα, επικρατώντας του Αερωπού με 24-23, τσεκάροντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τον Δεληγιάννη, ενώ ο Τάσκοβιτς αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην άμυνα.

Και οι γηπεδούχοι όμως είχαν μία σημαντική απώλεια, αφού ο Σέρβος αριστερός ίντερ Άντρεγιτς αποχώρησε μόλις στο 1ο λεπτό, αφού έσπασε τη μύτη του. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι το 40’, αλλά στα τελευταία 20 λεπτά η εμπειρία του Διομήδη, αλλά και η ψυχραιμία που επέδειξε του χάρισαν την νίκη- πρόκριση.

Κατά τα λοιπά, Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο ΠΑΟΚ επικράτησε των Ποντίων Κιλκίς με 36-19 εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-24

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 8-11, 14-13 (ημχ.), 16-15, 19-21, 23-24

ΑΕΡΩΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κότσιφας, Τζουβάρας Π. 8, Γιόσμου 3, Πετρίδης 1, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 2, Κυριακού, Άντρεγιτς, Αθανασίου, Μπακιρτζής, Τσάπας, Αρβανιτίδης Τ., Αρβανιτίδης Π. 3, Μούσιος 6, Ροδοβίτης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 5, Κρεμαστιώτης, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Βαρδάκας, Σαμαράς 3, Κοντούλης, Ελευθερίου, Δεληγιάννης, Μαστορογιάννης 5, Καραιβάνοφ 7, Τάσκοβιτς.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ- ΠΑΟΚ 19-36

Τα δεκάλεπτα: 2-6, 6-11, 7-16 (ημχ.), 9-25, 13-29, 19-36

ΠΟΝΤΙΟΙ (Κώστας Κωστόπουλος): Κωστόπουλος 2, Δεννδράκης 2, Παπαδόπουλος Δ. 7, Φυτανίδης 2, Ιωαννίδης, Κολεσιώτης, Κόβλακας, Σαββίδης 1, Κοπίδης 3, Μπαλάσκας, Χαλκίδης Γ. 2, Χαλκίδης Σ., Ραγιόπουλος, Παπαδόπουλος Ο., Μαυρέας, Βάλλης.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Πίτσιος4, Αποστολίδης Β. 1, Κοκκώνης 2, Ιλερής 3, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 4, Ιωαννίδης 4, Περβανάς 4, Τσάτσος 3, Καράγγελος 1, Τσίλης 4, Σεβαστίδης 2, Παπαδόπουλος 1. Διαιτητές: Αγγελίδης- Κατσάνος, δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 0/4-2/4