Αποκλεισμός με νίκη για τον Φίλιππο

Με διπλό στη Λισαβόνα αποχαιρέτησε ο Φίλιππος Βέροιας την Ευρώπη.

Ο Φίλιππος νίκησε 26-23 την Μπενφίκα στην Πορτογαλία για τους "16" του Τσάλεντζ Καπ, αλλά το -20 (34-14) του πρώτου αγώνα δεν ήταν δυνατόν ν' ανατραπεί.

Οι Βεροιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη, παρόλα αυτά ανέτρεψαν διαφορά πέντε τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μισό οι Πορτογάλοι είχαν προηγηθεί, ξεφεύγοντας 24-20 στο 28' και 16-11 με τη λήξη.

Στο δεύτερο ωστόσο ο Φίλιππος αντέδρασε και στο 42' έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Καρυπίδη (18-18). Οι Βεροιώτες κράτησαν την εστία τους για τα επόμενα 4 λεπτά χωρίς γκολ αλλά έχασαν τρεις ευκαιρίες να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα.

Μετά από καλές άμυνες και προσπάθεια, ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 52' με 21-20, στο 56' με 23-21, στο 58' με 25-22 και στο 59' με 26-22.