Κυπελλούχος για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ

Στον πρώτο τελικό της ιστορίας του στο Κύπελλο ανδρών, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σηκώσει την παρθενική του κούπα στη διοργάνωση, νικώντας το Σάββατο (17/03) την ΑΕΚ με 25-24 στην Πάτρα.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, με το πάθος και την αδρεναλίνη να ξεχειλίζουν, αφού οι δύο φιναλίστ τα έδωσαν όλα για τον τίτλο. Αυτή πάντως που ήταν καλύτερη όταν η μπάλα "έκαιγε" ήταν η ομάδα του Στέλιου Υετίων, κάνοντας σεφτέ στη δεύτερη τη τάξει εγχώρια διοργάνωση.

Πρόκειται μάλιστα για το πρώτο Κύπελλο που πηγαίνει στη συμπρωτεύουσα από το 1984, όταν το είχε πάρει ο ΒΑΟ! Για την Ένωση ήταν η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι οπαδοί των δύο ομάδων δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, εμψυχώνοντας συνεχώς "ασπρόμαυρους" και "κιτρινόμαυρους". Πριν την έναρξη πάντως ένας οπαδός της ΑΕΚ έπεσε από την κερκίδα, ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί σοβαρά ενώ υπήρξε και ανταλλαγή κροτίδων, χωρίς όμως να δοθεί συνέχεια.

Στα του αγώνα, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα τέρματα και ξέφυγαν με 13-9 στο 24ο λεπτό. Η Ένωση επέστρεψε και ισοφάρισε σε 16-16 στο 41ο λεπτό.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά των 1-2 τερμάτων που έπαιρνε, με τους "κιτρινόμαυρους" να διεκδικούν επί ίσοις όροις το τρόπαιο. Έτσι έφτασαν στο 21-21 στο 52ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να μην χάνει την ψυχραιμία του στον εναπομείναντα χρόνο, να κρατάει γερά το πάνω χέρι παρά την ασφυκτική πίεση από τον αντίπαλο του και να γράφει το 25-24, πανηγυρίζοντας δεόντως τη νίκη-τίτλο. Να σημειωθεί ότι οι Θεσσαλονικείς έκαναν σε νεκρό χρόνο το 26-24 αλλά το γκολ τελικά δεν μέτρησε.

"Απάντηση σε όσους μας θεωρούσαν τελειωμένους"