Αγχωτική νίκη επί της Κύπρου

Η Εθνική Ανδρών νίκησε 27-25 την αντίστοιχη της Κύπρου στο ΕΑΚ Πατρών κι άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2018.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και όμορφα γκολ από τους Θόδωρο Ευαγγελίδη, Χρήστο Τσάτσο, η Εθνική ξέφυγε 11-4 στο 15' και 14-7 στο 24', ενώ στο ημίχρονο προηγείτο 16-11.

Όταν η Εθνική πήρε προβάδισμα επτά γκολ (20-13) στο ΕΑΚ Πατρών, οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί, αλλά οι Κύπριοι αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά λάθη μείωσαν στο γκολ (23-22).

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος, ο Χρήστος Τσάτσος έκανε το 27-25, ο Τάσος Τσακνής απέκρουσε το σουτ του Αργυρού στην επόμενη επίθεση και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ της Εθνικής, η οποία παρατάχθηκε με πολλά νέα πρόσωπα και την Κυριακή (2/11, 19:00) θα τεθεί εκ νέου αντιμέτωπη με την Κύπρο, ήταν ο Βύρων Παπαδόπουλος με 10 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-2, 11-4, 12-6, 14-8, 16-11 (ημχ), 18-12, 20-15, 22-17, 23-17, 23-21, 24-23, 27-25

Ελλάδα (Κρανάκης): Τσίλης, Γουργούμης, Κωστακίδης 1, Παλάσκας, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 1, Τσακνής, Χάλαρης 1, Μαστορογιάννης 2, Β. Παπαδόπουλος 10, Μαραγκός, Τσάτσος 5, Μάλλιος 2, Μπασμαλής 2, Ευαγγελίδης 3.

Κύπρος (Γιάννης Αρβανίτης): Νούγκοβιτς, Κώστα 1, Νικηφόρου Γ. 5, Δημοσθένους 2, Αργυρού Ι. 8, Σοφοκλέους, Χριστοδούλου, Στυλιανού 1, Γεωργίου, Νικηφόρου Δ. 3, Ταρτίος, Αργυρού Χ. 1, Φιλίππου, Κυπριανού 4, Μίνα.

Δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 2/2-0/0.