ΟΦ Νέας Ιωνίας - Stoiximan.gr ΠΑΟΚ 24-19 (VIDEO)

Η Νέα Ιωνία κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επικράτησε 24-19 του Stoiximan.gr ΠΑΟΚ στον τελικό που διεξήχθη στο κλειστό της Πυλαίας.

Οι 1.500 φίλοι του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στην "PAOK Sports Arena" δεν φαίνεται να επηρέασαν την Νέα Ιωνία, η οποία είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο "Δικέφαλος"... ξύπνησε δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, μετατρέποντας το 12-10 σε 13-14 μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετές νευρικές και εμφανώς επηρεασμένες από την κρισιμότητα του αγώνα. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι σε 15 λεπτά αγώνα μπήκαν μόλις τέσσερα γκολ, με τη Νέα Ιωνία να είναι αυτή που με την τερματοφύλακα, Κεπεσίδου, να πιάνει τα άπιαστα και με γκολ κυρίως από πέναλτι, "γύρισε" το παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 13-14 του 30' 16-16 στο 45'.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά "άνοιξε", αφού ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε στο σκορ. Η Νέα Ιωνία ωστόσο δεν έχασε την ψυχραιμία της, σκόραρε με ευκολία, η Κεπεσίδου συνέχισε να πιάνει... τα πάντα, και όλα αυτά χάρισαν στην αθηναϊκή ομάδα το Κύπελλο Ελλάδας με το τελικό 24-19.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία για το repeat δεδομένου ότι έπαιζε μπροστά στον κόσμο του. Η Νέα Ιωνία κατέκτησε το τρίτο συνολικά κύπελλο της ιστορίας της.

Τα πεντάλεπτα:2-1, 5-4, 9-5, 10-8, 12-10, 13-14, 14-15, 15-15, 16-15, 18-17, 21-17, 24-19

Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 9, Παπανικολάου 1, Παπά 2, Γκουζούλη, Κοτσαμπουϊκίδου, Ζυγούρα, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 1, Τσάκαλου 8, Διακογιάννη, Ρόζου, Στουγιαννίδου 3, Μασμανίδου.

ΠΑΟΚ (Γκόλια): Νούλα 1, Παυλίδου, Γκροζντάνοφσκα 7, Ανθίτση, Σελεμίδου, Τζέριτς, Καρσανίδου, Ράτσικα, Τσιτλακίδου, Προκοπίδου 5, Παύλου, Παπάζογλου 3, Μάστακα 3, Λαζαρίδου, Παπαδοπούλου.

Ο ΠΑΟΚ δίνει για δεύτερη σερί σεζόν το παρών σε τελικό Κυπέλλου. Πέρσι κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας της Αναγέννησης Αρτας στην Βέροια
16:16
Η πρωταθλήτρια Νέα Ιωνία από την πλευρά της βρίσκεται σε τελικό για 9η φορά, έχοντας δύο κατακτήσεις και έξι χαμένους τελικούς
16:24
Το τάραφλεξ που τοποθετήθηκε στο "Παλατάκι" για να παιχτεί ο σημερινός τελικός θα αφαιρεθεί αύριο για να διεξαχθεί ο μπασκετικός αγώνας μεταξύ ΠΑΟΚ και Απόλλων Πατρών και θα επανατοποθετηθεί την Κυριακή για τον τελικό Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ
16:26
Λιγοστός κόσμος στο "Παλατάκι" μία ώρα πριν την έναρξη του τελικού
16:34
Πάρτε μια γεύση από το γήπεδο του τελικού
16:34
Το πρώτο πανό που κρεμιέται είναι του ΣΦ ΠΑΟΚ Γιαννιτσών "το Πατριαρχείο"
16:35
Μαζική προσέλευση φιλάθλων του ΠΑΟΚ αυτή την ώρα στο ένα πέταλο του PAOK Sports Arena
16:40
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση
16:42
Αποθέωση από τους φίλους του ΠΑΟΚ στα κορίτσια της Γρηγορίας Γκόλια και αποδοκιμασίες στις παίκτριες της Νέας Ιωνίας
16:44
Ορκος νίκης από τις παίκτριες του ΠΑΟΚ και "απαίτηση" από τους φίλους του Δικεφάλου για κατάκτηση του τροπαίου
17:23
Συνθήματα κατά της ΑΕΚ ακούγονται στο "Παλατάκι" ενόψει του κυριακάτικου τελικού των ανδρών μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Ενωσης
17:26
Λίγο πριν την έναρξη...
17:27
Εξαιρεική ατμόσφαιρα στις εξέδρες στην παρουσίαση των δύο ομάδων
17:28
Απανωτά συνθήματα από τους φίλοιυς του ΠΑΟΚ που μετέτρεψαν σε... Τούμπα το "Παλατάκι"
17:29
Για τον ΠΑΟΚ ξεκινούν οι: Τζέριτς, Νούλα, Προκοπίδου, Γκροζντάνοφσκα, Παπάζογλου, Μάστακα και Ανθίτση
17:32
Για τη Νέα Ιωνία ξεκίνησαν οι: Κεπεσίδου, Μπράουερ, Παπά, Τσακάλου, Παπανικολάου, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου
17:37
Η Γκροζντάνοφσκα με νέο πέναλτι σημειώνει το 2-3, αλλά η Μπράουερ "απαντά" με το τρίτο προσωπικό της γκολ (3-3)
17:43
Περίπου 1.500 φίλαθλοι σήμερα στο "Παλατάκι"
17:43
Η Χρονοπούλου έχει γράψει το 7-5 για τη Νέα Ιωνία
17:44
Η Στουγιαννίδου σημειώνει το 8-5 και δίνει για πρώτη φορά στον τελικό προβάδισμα τριών γκολ στη Νέα Ιωνία
17:45
Η Μπράουερ γράφει το 9-5 για τη Νέα Ιωνία και η Γρηγορία Γκόλια παίρνει τάιμ άουτ
17:48
Η Γκροζντάνοφσκα έγραψε με πέναλτι το 9-6, αλλά η Παπανικολάου "απάντησε" για το 10-6
17:58
Η Μπράουερ και η Μάστακα με το πρώτο τέρμα του ΠΑΟΚ από την θέση του πίβοτ σκοράρουν και γράφουν το 11-9
18:02
Προκοπίδου δύο γκολ και 13-13, το "Παλατάκι" παίρνει "φωτιά"
18:03
Φοβερή απόκρουση από την Τζέριτς και στην αντεπίθεση η Νούλα σημειώνει το 13-14 υπέρ του ΠΑΟΚ
18:29
Λάθος από την Γκροζντάνοφσκα, η Στογιαννίδου στην αντεπίθεση ισοφαρίζει για την Νέα Ιωνία
18:36
Η Μπράουερ με πέναλτι σημειώνει το 16-15 και δίνει για πρώτη φορά μετά από είκοσι αγωνιστικά λεπτά το προβάδισμα στη Νέα Ιωνία
18:39
Από τον πάγκο της Νέας Ιωνίας λένε στην τερματοφύλακα Κεπεσίδου να ηρεμήσει και να μην προκαλεί τους οπαδούς του ΠΑΟΚ
18:49
Η Μάστακα στο 53' παίρνει το "ριμπάουντ" από θέση πίβοτ αλλά σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι
18:49
Στην ακριβώς επόμενη φάση η Στογιαννίδου σημειώνει το 20-17 υπέρ της Νέας Ιωνίας