Χρυσό ο Βαζαίος στο Λονδίνο

Με μία ονειρική κούρσα ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Ό,τι και να γράψει κανείς για τον Ανδρέα Βαζαίο είναι λίγο. Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Λονδίνο.

Ο Βαζαίος τερμάτισε με 1:58.18 χρόνο που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ανήκε στον ίδιο και το έκανε μόλις χτες στον προκριματικό με 1:58.47.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το τρίτο χρυσό μετάλλιο της χώρας μας σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τα δύο προηγούμενα τα είχε κατακτήσει ο Άρης Γρηγοριάδης το 2008 και το 2012 στα 50 και 100μ. ύπτιο αντίστοιχα. Παράλληλα, είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτή τη διοργάνωση αφού ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο στα 100μ. ύπτιο.

Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, που βρίσκονταν στην τρίτη θέση μετά το πρώτο 50άρι (πεταλούδα), ανέβηκε στη συνέχεια της κούρσας και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους ανταγωνιστές του. Χαρακτηριστικό του πόσο άνετα κατέκτησε αυτό το χρυσό μετάλλιο είναι το γεγονός ότι ο δεύτερος, Ισραηλινός Νέβο Γκαλ βρέθηκε 1.5 '' πίσω του (1:58.69). Τρίτος ήταν ο Πορτογάλος Αλέξις Μονάκας με 1:59.76.