Βασιλιάς στο Γουίμπλεντον ο Ρότζερ Φέντερερ, νίκησε 3-0 σετ τον Μάριν Τσίλιτς στον τελικό της Κυριακής και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο δίχως να χάσει σετ!

Οι ενοχλήσεις που ένιωσε ο Μάριν Τσίλιτς στον τελικό του Γουίμπλετον με αντίπαλο τον Ρότζερ Φέντερερ έκαμψαν τις αντιστάσεις του Κροάτη τενίστα ο οποίος ξέσπασε σε κλάματα στο δεύτερο σετ.

Με μια ατάκα που έχει συνδεθεί με το μυθικό γκολ του Ντιέγκο Μαραντόνα κόντρα στην Αγγλία, αποφάσισε να... παίξει στο πρωτοσέλιδό της η ισπανική "Marca", με αφορμή την κατάκτηση του Γουίμπλεντον από την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (PHOTO).

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς εγκατέλειψε μόλις στο 2ο σετ τον προημιτελικό με τον Τόμας Μπέρντιχ και λίγες ώρες μετά από τον Άντι Μάρεϊ, αποκλείστηκε κι αυτός από το Γουίμπλεντον λόγω τραυματισμού. Μόνο χαμόγελα για τον Ρότζερ Φέντερερ που βαδίζει προς την κατάκτηση ενός ακόμη Grand Slam.

Ο κάτοχος του Γουίμπλεντον, Άντι Μάρεϊ γνώρισε αναπάντεχη ήττα με 3-2 σετ (6-3, 4-6, 7-6, 1-6, 1-6) απ' τον Σαμ Κέρεϊ στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον και τέθηκε εκτός συνέχειας!

O Ρότζερ Φέντερερ δεν θα πάρει μέρος στο εφετινό "Ρολάν Γκαρός" καθώς αποφάσισε πως έχει έρθει η ώρα να αφοσιωθεί στα τουρνουά που γίνονται σε επιφάνεια χόρτου.