Παραλίγο έκπληξη με Σερένα

Η Σερένα Γουίλιαμς τα βρήκε... σκούρα κόντρα στο Νο 105 της παγκόσμιας κατάταξης, Άνα-Λένα Φρίντσαμ, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Η Αμερικανίδα ξεκίνησε νευρικά τον αγώνα, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να πάρει το πρώτο σετ με 7-5.

Έχοντας δει την Καρολίν Βοζνιάκι να εγκαταλείπει πρόωρα το τουρνουά γνωρίζοντας την ήττα από την Γιούλια Γκέργκες με 2-0 σετ, το No 1 της παγκόσμιας κατάταξης αρνήθηκε να πέσει κι αυτή θύμα έκπληξης.

Παίρνοντας φόρα στο 2ο και 3ο σετ, η Σερένα κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 2-1 σετ (5-7,6-3,6-3) και να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Βικτόρια Αζαρένκα.