Στο... ρελαντί ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 3-0 σετ (6-2, 7-5, 6-2) του Φινλανδού Γιάρκο Νιέμινεν και προκρίθηκε δίχως δυσκολία στη φάση των "64" του Ρολάν Γκαρός.

Το Νο1 του ταμπλό και του κόσμου σημείωσε την 23η συνεχόμενη νίκη του στο ATP Tour, προερχόμενος από τέσσερις συνεχόμενους τίτλους Masters, οι δυο τελευταίοι κατά τη διάρκεια της χωμάτινης περιόδου σε Μόντε Κάρλο και Ρώμη.

Ο 28χρονος Σέρβος αντιμετώπισε δυσκολίες μόνο στο δεύτερο σετ, ωστόσο με ένα μεγάλο σερί κερδισμένων game (εννέα συνεχόμενα για προβάδισμα 4-0 στο τρίτο σετ), έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από δύο ώρες και δύο λεπτά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ζιλ Μίλερ-Πάολο Λορέντζι (διεκόπη επειδή βράδιασε και θα συνεχιστεί την Τετάρτη).