Τζόκοβιτς - Μάρεϊ 3-1

Αν και έχασε το πρώτο σετ στον τελικό του Roland Garros, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν σχεδόν αλάνθαστος στη συνέχεια κόντρα στον Άντι Μάρεϊ, τον οποίο νίκησε με 3-1 σετ (3-6, 6-1, 6-2 , 6-4) και κατέκτησε το μοναδικό Grand Slam που έλειπε από τη συλλογή του.

Βασιλιάς "Νόλε"! Το ήθελε πολύ και τα κατάφερε. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε με 3-1 σετ στον τελικό του Roland Garros τον Άντι Μάρεϊ και κατέκτησε το μοναδικό Grand Slam που έλειπε από τη συλλογή του.

Ο Σέρβος δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο Σκωτσέζος να πάρει το πρώτο σετ χάρη στο πολύ καλό σερβίς του μετά από 45 λεπτά αγώνα. Ο Τζόκοβιτς αντέδρασε και από το σημείο εκείνο έδειξε ένα άλλο πρόσωπο, θυμίζοντας τον παλιό καλό εαυτό του.

Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, έχασε μόλις ένα game, ήταν σχεδόν αλάνθαστος και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Και ενώ ο "Νόλε" είχε το μομέντουμ, ο Μάρεϊ έμοιαζε απογοητευμένος και χωρίς άλλες δυνάμεις, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον αντίπαλό του, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, να πάρει προβάδισμα (2-1).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Τζόκοβιτς βρέθηκε να προηγείται με 5-2, ωστόσο ο Μάρεϊ έδειξε σημάδια... ζωντάνιας, μείωσε σε 5-4 όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Σέρβος πήρε το 10ο game που του εξασφάλισε το πρώτο Roland Garros της καριέρας του. Με τον τίτλο αυτό, ο Νόλε έφτασε τα 12 Grand Slam στην καριέρα του και έγινε ο 8ος τενίστας που καταφέρνει να συμπληρώσει τη συλλογή (Roland Garros, US Open, Australian Open, Wimbledon).

Τα σετ:3-6, 6-1, 6-2, 6-4

O ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΝΤΟΣ

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

15:53
Καλησπέρα σας. Σε πολύ λίγο αρχίζει ο μεγάλος αγώνας.
16:00
Ο Νόλε θέλει το τρόπαιο για να φτάσει τα τέσσερα σερί Grand Slam.
16:01
Από την άλλη πλευρά ο Άντι Μαρέι, ο οποίος νίκησε στα ημιτελικά τον περσινό νικητή, Στάνισλας Βαβρίνκα και γίνεται ο πρώτος Βρετανός ύστερα από 79 χρόνια, που θα αγωνιστεί στον τελικό του γαλλικού Όπεν.
16:24
Ο Μάρεϊ σερβίρει πολύ καλά σε αυτό το τρίτο game με αποτέλεσμα να προηγείται με 40-0
16:24
1-2: Γρήγορα γρήγορα, το Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης κάνει το 1-2
16:30
1-3: Ο Τζόκοβιτς αιφνιδίασε αρχικά τον Μάρεϊ όμως έκτοτε ο Σκωτσέζος ελέγχει απόλυτα το ματς. 1-3 στο πρώτο σετ
16:44
Ο Μάρεϊ προηγήθηκε με 40-15 στο 7ο game αλλά ο Τζόκοβιτς εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του ισοφάρισε σε 40-40
16:47
Δεύτερη φορά που ο Άντι Μάρεϊ παίρνει το πλεονέκτημα σε αυτό το game
16:49
2-5: Ο Μάρεϊ παίρνει για τρίτη φορά το πλεονέκτημα και καταφέρνει να πάρει και το game κάνοντας το 2-5
16:49
Ο Σκωτσέζος είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ
16:54
3-5: Ο Μάρεϊ ξεκίνησε με 15-30 αλλά ο Τζόκοβιτς απάντησε και με άσο πήρε το game μειώνοντας σε 3-5
16:56
...Νοικοκύρης ο Άντι Μάρει!
16:58
Τριπλό set ball για τον Μάρεϊ που προηγείται με 40-0 στο 9ο game.
16:58
Χάνεται η πρώτη ευκαιρία για τον Σκωτσέζο με διπλό λάθος στο σερβίς
16:59
Μειώνει σε 30-40 ο Τζόκοβιτς
17:00
3-6: Μετά από 45 λεπτά αγώνα, ο Άντι Μάρεϊ κατακτά το πρώτο σετ.
17:02

17:07
Καταπληκτικό ράλι από τον Μάρεϊ που ξεκινά πολύ καλά και στο πρώτο game του δεύτερου σετ (40-40)
17:09
1-0: Παρόλα αυτά ο Τζόκοβιτς είναι αυτός που τελικά παίρνει το πρώτο game και αποθεώνεται από τον κόσμο
17:14
2-0: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κάνει το break στο σερβίς του Μάρεϊ και προηγείται πλέον με 2-0 στο δεύτερο σετ.
17:17
3-0: Δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ από τον Τζόκοβιτς, ο οποίος κάνει το 3-0.

17:25
3-1: Ο Μάρεϊ έβγαλε μερικές πολύ ωραίες άμυνες και μένει ζωντανός μειώνοντας σε 3-1 στο δεύτερο σετ
17:27
4-1: Ωραίο τελείωμα κοντά στο φιλέ από τον Τζόκοβιτς που φτάνει γρήγορα γρήγορα στο 4-1 και είναι πλέον το φαβορί για την κατάκτηση του δεύτερου σετ
17:32
5-1: Ένα ακόμη break στο σερβίς του Μάρεϊ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς που κάνει το 5-1. Σχεδόν αλάνθαστος στο δεύτερο σετ ο Σέρβος που βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην ισοφάριση.
17:36
6-1: Τέλος δεύτερου σετ. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντέδρασε μετά το 0-1 του Μάρεϊ και με συνοπτικές διαδικασίες ισοφάρισε σε 1-1.
17:42

17:43
0-1: Ο Άντι Μάρεϊ υπερασπίζεται το σερβίς του και κάνει το 0-1 στο τρίτο σετ
17:44
Φοβερός πόντος από τον Τζόκοβιτς (15-0 στο δεύτερο game)
17:50
1-1: Ο Τζόκοβιτς πιέστηκε αρχικά αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1
17:55
2-1: Τρομερό λάθος από τον Μάρεϊ στο φινάλε του game, ο Τζόκοβιτς κάνει break και παίρνει προβάδισμα στο τρίτο σετ
17:56
Το πρώτο break του τρίτου σετ είναι για τον Τζόκοβιτς
17:59
3-1: Κακό finish στο game από τον Μάρεϊ που μοιάζει κουρασμένος, ο Τζόκοβιτς το εκμεταλλεύεται και κάνει το 3-1
18:06
4-1: Κορυφαίος πόντος στο φινάλε από τον Τζόκοβιτς που μοιάζει αποφασισμένος να τελειώσει γρήγορα το τρίτο σετ.
18:15
5-1: Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε, ο Μάρεϊ επέστρεψε, αλλά τα αβίαστα λάθη του Σκωτσέζου (21 στο σύνολο) έδωσαν την ευκαιρία στον Σέρβο να κάνει το 5-1 και να φτάσει μια ανάσα από την κατάκτηση του τρίτου σετ
18:16
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι... on fire!
18:22
5-2: Ο Μάρεϊ προηγήθηκε με 40-0, ο Τζόκοβιτς μείωσε σε 40-3 αλλά ο Σκωτσέζος πήρε το έβδομο game και έδωσε παράταση στην κατάκτηση του σετ από τον Σέρβο.
18:22
40-30 μπροστά ο Τζόκοβιτς στο όγδοο game. Έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στα σετ ο Τζόκοβιτς.
18:23
6-2: Και το κάνει. Ο Σέρβος κάνει το 6-2 και πλέον προηγείται με 2-1 σετ στον τελικό.
18:24
Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάζεται πλέον ακόμη ένα σετ για να κατακτήσει το Grand Slam που λείπει από τη συλλογή του. Για να δούμε...
18:25
Τι έμεινε για τον Τζόκοβιτς; Ένα σετ έμεινε.
18:28
Ο Τζόκοβιτς διαβάζει άριστα και αυτό το σερβίς του Μάρεϊ. Έχει τριπλό break point
18:31
1-0: Ο Τζόκοβιτς κάνει ένα ακόμη break στο σερβίς του αντιπάλου του, το 6ο σήμερα. Ο Μάρεϊ μοιάζει να μην έχει άλλες δυνάμεις και χάνει πολύ γρήγορα το πρώτο game.
18:36
2-0: Ένας απογοητευμένος Μάρεϊ δεν μπορεί να βάλει... φρένο στον Τζόκοβιτς ο οποίος κάνει το 2-0
18:37

18:41
Ο Τζόκοβιτς έχει 20 περισσότερους πόντους στο ματς από τον Μάρεϊ
18:45
2-1: Ο Μάρεϊ δείχνει σημάδια ότι είναι ακόμη... ζωντανός, μειώνοντας σε 2-1 στο τέταρτο σετ
18:46
3-1: Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Τζόκοβιτς παίρνει το τέταρτο game. Δύσκολα θα τον χάσει αυτό τον τίτλο ο Σέρβος
18:51
Έχουμε φτάσει στις 2 ώρες και 37 λεπτά παιχνιδιού
18:55
3-2: Υπερπροσπάθεια από τον Μάρεϊ για να μείνει ζωντανός στο τέταρτο σετ. Ο Σκωτσέζος μειώνει σε 3-2
18:57
4-2: Ο Μάρεϊ... άφησε τις δυνάμεις του στο τέταρτο game κι έτσι ο Τζόκοβιτς κάνει με συνοπτικές διαδικασίες το 4-2
19:01
5-2: Γρήγορα γρήγορα και χωρίς να χάσει ούτε πόντο ο Τζόκοβιτς κάνει το 5-2
19:06
5-3: Ο Μάρεϊ κάνει το break στο σερβίς του Νόλε και μειώνει σε 5-3. Για να δούμε...
19:10
5-4: Ο Άντι Μάρεϊ κάνει το comeback! Ο Σκωτσέζος μειώνει σε 5-4 και το πανηγυρίζει έξαλλα.