Δεν "αυτοκτόνησε" ο Τσίλιτς

Ζωντανός στο κυνήγι της υπεράσπισης του τίτλου του έμεινε ο Μάριν Τσίλιτς, ο οποίος χρειάστηκε τέσσερις ώρες και έντεκα λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μιχαΐλ Κουκούσκιν στα πέντε σετ και να προκριθεί στον 4ο γύρο του US Open.

Ο υπερασπιστής του τίτλου νίκησε με 6-7 (5), 7-6 (1), 6-3, 6-7 (3), 6-1, σε έναν αγώνα που ο Μιχαΐλ Κουκούσκινπραγματοποίησε αξιοθαύμαστη προσπάθεια, "έκλεψε" το 4ο σετ, αλλά δεν είχε αρκετές δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Μάριν Τσίλιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 άσους και 55 winners, επτά λιγότερους από τον αντίπαλό του, ενώ τα λάθη ήταν 53-66 κατά του Καζάκου.

Ο περσινός θριαμβευτής του US Open θα βρίσκεται στον 4ο γύρο του αμερικανικού Grand Slam για τρίτη συνεχόμενη φορά και στη φάση των "16" θα αντιμετωπίσει είτε τον Νταβίδ Φερέρ είτε τον Ζερεμί Σαρντί.