Έχασε την ευκαιρία η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκατη έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το ματς απέναντι στην Γιντζίνγκ Ντουάν και τελικά ηττήθηκε με 2-1 σετ.

Την ευκαιρία να περάσει στο δεύτερο γύρο του US Open έχασε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 6-4, 4-6, 6-3 από την Γιντζίνγκ Ντουάν, όμως έχασε πολλές ευκαιρίες για να κάνει μπρέικ ειδικά κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ.

Χαρακτηριστικό είναι αυτό που έγινε κατά τη διάρκεια του ένατου γκέιμ του πρώτου σετ. Η Κινέζα σέρβιρε με την Σάκκαρη να έχει τριπλό μπρέικ πόιντ το οποίο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και τελικά η Ντουάν πήρε το σετ με 6-4 κάνοντας μπρέικ.

Η Σάκκατη πήρε το δεύτερο σετ με 6-4, αλλά η Κινέζα ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην 21χρονη Ελληνίδα.

Πέρασαν τα φαβορί

Μπορεί να αγχώθηκε απέναντι στην Έλις Μέρτενς αλλά τελικά η Γκαμπρίνε Μουγκουρούθα πήρε την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του τουρνουά. Η Ισπανίδα έχασε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια με 2-6, 6-0, 6-3 πήρε το παιχνίδι.

Αντίπαλος της στο δεύτερο γύρο θα είναι η Αναστάσια Σεβάστοβα η οποία επικράτησε με 6-3, 6-3 επί της Άννα Σμιέντλοβα. Μεγάλη νίκη απέναντι στην Σάρα Εράνι πήρε η Σέλμπι Ρότζερς με 6-4, 7-6 (3), ενώ η Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα ήταν καταιγιστική απέναντι στην Λινέτ και με 6-2, 6-3 πήρε την πρόκριση.

Εντυπωσιακό ήταν το τελευταίο ματς της ημέρας ανάμεσα στην Κις και την Ρίσκε. Οι δύο αθλήτριες έπαιζαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες (η αναμέτρηση τους ολοκληρώθηκε στις 01.49 ώρα Νέας Υόρκης) με την Ρίσκε να αγκαλιάζει τη νίκη, αλλά την Κις με ανατροπή να επικρατεί με 4-6, 7-6 (5), 6-2.

Τέλος, εκτός συνέχειας του τουρνουά έμεινε η χρυσή ολυμπιονίκης του Ρίο, Μόνικα Πούιγκ αφού έχασε από την Κινέζα, Σαϊσάι Ζενγκ.