Υπερασπίζεται τον τίτλο του ο Τζόκοβιτς

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Γουίμπλεντον θα έχει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ (7-6, 6-4, 6-4) τον Ρισάρ Γκασκέ και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά.

Πέντε εβδομάδες μετά από την ήττα του στον τελικό του Ρολάν Γκαρός από τον Στάνισλας Βαβρίνκα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Γουίμπλεντον.

Ο Σέρβος τενίστας επικράτησε με 3-0 (7-6, 6-4, 6-4) σετ του Ρισάρ Γκασκέ στα ημιτελικά του τουρνουά και εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό της Κυριακής (12/7), στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ.

Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης αντιμετώπισε προβλήματα με τον ώμο του κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, ωστόσο εμφανίστηκε καθησυχαστικός μετά το τέλος του αγώνα.

"Δεν είναι κάτι που με ανησυχεί. Θα είναι εντάξει για το επόμενο ματς", δήλωσε χαρακτηριστικά.

Την Κυριακή ο Τζόκοβιτς θα διεκδικήσει το τρίτο Γουίμπλεντον και συνολικά τον ένατο τίτλο σε τουρνουά Grand Slam στην καριέρα του.