Κίνδυνος αποκλεισμού 28 ημερών για Κύργιο

Οι συνεχόμενες προειδοποιήσεις που έχει δεχθεί κατά τη διάρκεια των αγώνων του, σε συνάρτηση με τα χρηματικά πρόστιμα που έχει πληρώσει, είναι πιθανό να κοστίσουν στον Νικ Κύργιο τον αποκλεισμό από κάθε αθλητική δραστηριότητα για 28 ημέρες. Διαβάστε τις λεπτομέρειες.

Ο οξύθυμος χαρακτήρας του έχει βάλει σε... μπελάδες τον Νικ Κύργιο. Ο Αυστραλός τενίστας, με ελληνικές ρίζες, έχει διαμαρτυρηθεί έντονα κατά των διαιτητών στους τελευταίους αγώνες , με αποτέλεσμα να λάβει προειδοποιήσεις, ενώ παράλληλα τιμωρήθηκε με πρόστιμα ύψους 1.500 δολαρίων.

Στον τελευταίο αγώνα για τον 2ο γύρο του "Shanghai Masters", κόντρα στον Κέι Νισικόρι (ήττα 2-1 σετ), ο Κύργιος είχε ξανά ένα επεισόδιο με τον διαιτητή, με συνέπεια να κινδυνεύει εκ νέου με υψηλό πρόστιμο. Σε περίπτωση που η ποινή υπερβεί τα 3.500 δολάρια (με βάση και τον... πρότερο βίο του), θα υποστεί ποινή αποκλεισμού 28 ημερών από κάθε αθλητική δραστηριότητα.