Οριακή πρόκριση στον τελικό του μήκους ο Τσάτουμας

Θέση στον τελικό του μήκους, που θα γίνει το Σάββατο (22/08, 19:05), έκλεισε ο Λούης Τσάτουμας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Ο Μεσσήνιος άλτης δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση του στον προκριματικό ωστόσο, αν και αγχώθηκε, κατάφερε να πετύχει τον στόχο του, που ήταν η είσοδος στην κορυφαία 12άδα του αγωνίσματος. Με 8μ01, που έκανε στην πρώτη του προσπάθεια πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τον τελικό, κερδίζοντας το στις λεπτομέρειες.

Την ίδια επίδοση έκαναν δύο ακόμα αθλητές, ο Κινέζος Γίνζε Λι και ο Φινλανδός Τόμι Έβιλα αλλά υστέρησαν στις άλλες προσπάθειες που έκαναν ενώ η αγωνία έπιασε…ταβάνι στην αναμονή του τελευταίου άλματος των υπόλοιπων συμμετεχόντων και ενώ είχε προηγηθεί η τρίτη προσπάθεια του Τσάτουμα, που δεν βελτίωσε τα πράγματα. Το δεύτερο και το τρίτο άλμα του Τσάτουμα ήταν στα 7μ98 και στα 7μ86.

Το όριο των 8μ15, που οδηγούσε απευθείας στον τελικό, έπιασαν τέσσερις αθλητές με προεξάρχοντα τον Αμερικανό Ντουάιτ Φίλιπς με 8μ44.

« Είμαι ευχαριστημένος που πέρασα, έστω και με αυτό το δύσκολο τρόπο. Περίμενα να κάνω ένα καλύτερο άλμα. Μετά τα Τσικλητήρια που τραυματίστηκα στη φτέρνα, δεν έκανα καθόλου αγώνες και ήταν δύσκολα για μένα. Τώρα στον τελικό θα προσπαθήσω για το καλύτερο, Πιστεύω ότι με ένα άλμα στα 8μ20 μπαίνω οκτάδα και μετά βλέπουμε » δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής.