Πρωταθλητές Ολυμπιακός και Βενιζέλος

Τα αποτελέσματα του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου που διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό.

Πρωταθλητές Ολυμπιακός και Βενιζέλος

Το 102ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών και 82ο Γυναικών ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής στην Πάτρα.

Οι αθλητές είχαν την ατυχία να ...πέσουν στον πρώτο καύσωνα της σεζόν, που δημιούργησε πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση οι αθλητές και οι αθλήτριες έδωσαν καλά σημάδια είτε για το εγγύς μέλλον και τις μεγάλες στάσεις του καλοκαιριού είτε για αυτές που θα έρθουν τα επόμενα χρόνια.

Στη διάρκεια του διημέρου σημειώθηκαν δύο όρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες με τις εντυπωσιακές Ελισάβετ Πεσιρίδου και Ειρήνη Βασιλείου. Η αθλήτρια από την Κρήτη τσέκαρε τη συμμετοχή της και για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εκεί όπου θα πάρει μέρος και η δίδυμη αδερφή της Άννα Βασιλείου μετά την εμφάνιση του Σαββάτου.

Την τυπική επιβεβαίωση του ορίου πραγματοποίησαν οι Παρασκευάς Μπατζάβαλης και Δημήτρης Μπαλταδούρος, που είχαν τις απαραίτητες επιδόσεις από το 2015, ενώ την παρουσία της στο Παγκόσμιο Ε/Ν εξασφάλισε στον ακοντισμό η Αφροδίτη Μανιού.

Ενα πανελλήνιο ρεκόρ, στην κατηγορία των Νεανίδων, έγινε στην Πάτρα και το σημείωσε η εξαιρετική Δήμητρα Γναφάκη στα 400 μ. εμπ.

Πέντε άνδρες και τέσσερις γυναίκες κατέκτησαν για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο σε επίπεδο Ανδρών/Γυναικών βάζοντας έτσι το όνομα τους στη σχετική λίστα.

Εκείνοι που κρέμασαν στο στήθος τους χρυσό μετάλλιο ήταν κατά κύριο λόγο εκείνοι που το κατάφεραν και ένα χρόνο πριν στο ΟΑΚΑ.

Ωστόσο σε τέσσερις περιπτώσεις γυναικών (Φιλάνδρα, Καρακατσάνη, Θεοδώρου, Αλεξούλη) και δύο Ανδρών (Νακόπουλος, Μπουζιάνης) οι περσινοί νικητές δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Η Κατερίνα Στεφανίδη με το εντυπωσιακό άλμα στα 4,80 μ. στο επί κοντώ ήταν η μοναδική αθλήτρια του διημέρου που κατάφερε να σημείωσει ρεκόρ αγώνων.

Τα κυριότερα αποτελέσματα

ΟΡΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

400 μ. Ειρήνη Βασιλείου

100 μ. εμπ. Ελισάβετ Πεσιρίδου

ΟΡΙΑ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ

400 μ. Ειρήνη Βασιλείου

400 μ. Αννα Βασιλείου

ΟΡΙΑ ΜΠΙΝΤΓΚΟΖ

Ακοντισμός Αφροδίτη Μανιού

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΡΕΚΟΡ

400 μ. εμπ. Δήμητρα Γναφάκη Π.Ρ.Ν

ΝΙΚΗΤΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ

100 μ./400 μ. εμπ. Κατερίνα Δαλάκα

800 μ. Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου

5.000 μ. Αλεξία Πάππας

Υψος Ιωάννα Ζάκκα

5.000 μ. Μάρκος Γκούρλιας

400 μ. εμπ. Κώστας Νάκος

Μήκος Γιώργος Τσάκωνας

Σφαιροβολία Τάσος Λατιφλάρι

ΝΤΑΜΠΛ

100/200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας

800 μ./1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης

100 μ./400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα

Μήκος/Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου

 

Τα αποτελέσματα της δεύτερης μέρας

 

ΑΝΔΡΕΣ

Βαθμολογία ανδρών

1.Ολυμπιακός ΣΦΠ 147,

2.ΜΕΑΣ Τρίτων 103,

3.ΓΣ Ελ Βενιζέλος 98,

4.ΓΕΑ Τρικάλων 80,

5.ΓΣ Κηφισιάς 76,

6.ΑΕΚ 60,

-.ΑΟ Μυκόνου 60,

8.ΟΦΚΑ Οδυσσέας 57

4Χ400μ Ανδρών

1. ΓΣ Τρικάλων 3.14.99

2. ΜΕΑΣ Τρίτων 3.17.63

3. ΓΣ Ηλιούπολης 3.17.80

4. Βενιζέλος 3.17.91

5. Ολυμπιακός ΣΦΠ 3.18.32

6. ΟΦΚΑ Οδυσσέας 3.18.32

7. ΓΣ Γλυφάδας 3.21.37

8. Αίολος Μακεδονίας 3.24.60

5000μ Ανδρών

1. Γκούρλιας Μάρκος (Εθνικός Αλεξ/πολης) 14.40.28

2. Καλίας Χρήστος (ΑΟ Μυκόνου) 15.40.43

3. Πιτσόλης Χαράλαμπος (ΓΑΣ Ιλυσσός) 14.51.43

4. Ζερβάκης Γιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος) 14.56.09

5. Τασης Γιωργος (ΑΕΚ) 14.59.14

6. Σταμούλης Κώστας (ΓΕ Αγρινίου) 15.02.09

7. Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 15.04.59

8. Δούϊκας Δημοσθένης (ΑΣ Πελασγός) 15.09.12

Ακοντισμός Ανδρών

1. Μπατζάβαλης Παρασκευάς (Ζέυς Τρικάλων) 81.45

2. Χουλάκης Γιάννης (ΟΦΗ) 73.82

3. Ευθαλιάδης Νίκος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 69.07

4. Μποραζάνης Γιώργος (Ζεύς Τρικάλων) 68.35

5. Ήλτσιος Γεώργιος (ΟΣΦΠ) 66.87

6. Κολώνιας Λεωνίδας (ΟΠ Θεσσαλονίκης) 64.46

7. Μηνασίδης Θόδωρος (ΓΣ Κηφισιάς) 64.38

8. Φωτεινόπουλος Γιώργος (Σ Λούης Κορυδαλού) 63.48

Αλμα σε μήκος Ανδρών

1. Τσάκωνας Γιώργος (ΑΕ Μεσογσείων) 7.95 (0.4)

2. Μερτζανίδης Μιχάλης (ΟΣΦΠ) 7.85 (-0.2)

3. Τεντόγλου Μιλτιάδης (ΓΕ Γρεβενών) 7.83 (0.7)

4. Καψής Νικόλαος (ΑΕΚ) 7.53 (0.50)

5. Διαμαντάρας Δημήτριος (ΓΣ Κηφισιάς) 7.53 (0.2)

6. Ξενικάκης Νίκος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 7.48 (-0.3)

7. Σαράκης Κωνσταντίνος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 7.42 (-0.3)

8. Παπαδόπουλος Αθανάσιος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.41 (0.1)

Άλμα επί κοντώ Ανδρών

1. Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Πανελλήνιος ΓΣ) 5.55

2. Χατζίου Πέτρος (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 5.25

2. Πατσουκάκης Δημήτρης (ΟΣΦΠ) 5.25

4. Ματσούκας Μάριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 5.00

5. Κουφίδης Στέφανος (ΓΣ Κηφισιάς) 5.00

5. Νεράτζης Νικόλαος (Κερκυραϊκός) 5.00

7. Μπέλος Θεοφάνης (ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης) 4.80

8. Γάτσιος Θωμάς (ΓΣ Σέρρες) 4.60

800μ

1. Δημητράκης Ανδρέας (Πανναξιακός ΑΟ) 1.49.87

2. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.50.12

3. Καλάκος Αθανάσιος (ΓΣ Γλυφάδας) 1.50.80

4. Βασιλάκης Κων/νος (Βενιζέλος) 1.51.39

5. Βασιλείου Άγγελος ΣΑΚ Αθηνών) 1.51.49

6. Στεργίου Ανδρέας (ΑΓΣ Ιωάννίνων) 1.52.39

7. Κεραμάς Εράλντο (ΓΣ Ηλιούπολης) 1.54.56

8. Νακόπουλος Κων/νος (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.56.48

200μ Ανδρών (Άνεμος -0.4)

1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (Βενιζέλος) 20.75

2. Ανδρεάδης Παναγιώτης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 21.17

3. Δουβαλίδης Κων/νος (ΣΚΑ Δράμας) 21.35

4. Δαρδανελιώτης Μιχαήλ (ΜΕΑΣ Τρίτων) 21.53

5. Αγορίτσας Γεώργιος (ΓΕΑ Τρικάλων) 21.86

6. Δαμίρης Αναστάσιος-Παρ.(ΓΑΣ Χολαργού) 21.87

7. Ιωακειμίδης Νίκος (ΟΣΦΠ) 21.91

8. Μουράτης Κων/νος (ΟΣΦΠ) 21.97

Δαρδανελιώτης, Δαμίρης και Μουράτης έτρεξαν στην 1η τελική σειρά με άνεμο -0.1

Δισκοβολία Ανδρών

1. Τρέμος Γεώργιος (ΓΕΑ Τρικάλων) 59.89

2. Πεντίκης Εμμανουήλ (ΑΣ Αλέξανδρος) 54.02

3. Ζώτος Κυριάκος (ΓΣ Μανδρών) 53.49

4. Πλαβούκος Ευάγγελος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 50.55

5. Δελής Δημήτρης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 50.21

6. Θανάσης Ανδρέας (ΑΓΕ Ζακύνθου) 49.27

7. Ευαγγελάκος Πέτρος (ΣΚΑ Δράμας) 48.00

8. Τσολακίδης Γεώργιος (ΑΣ Ολυμπιακή Δομή) 47.01

400μ Εμπόδια Ανδρών

1. Νάκος Κωνσταντίνος (ΓΣ Τρικάλων) 51.65

2. Κυριακίδης Πέτρος (ΟΣΦΠ) 51.73

3. Κατσαράκης Πήτερ-Βασίλι (ΑΟ Φιλοθέης) 53.90

4. Ασλανίδης Γέωργιος (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης) 53.45

5. Κωνσταντής Κων/νος (ΑΟ Φιλοθέης) 53.51

6. Σταματελόπουλος Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 54.52

7. Λεβαντίνος Δημήτριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 54.57

8. Ψάλτης Δημήτριος (ΟΦΚΑ Σέρρες) 54.97

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Βαθμολογία Γυναικών

1. ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 119

2. ΓΣ Κηφισιάς 113

3. ΓΣ Γλυφάδας 94

4. ΑΕΚ 75

5. Πανιώνιος 65

6. ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας 63

7. ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών 61

-. ΓΕ Ηρακλείου 61

4Χ400μ Γυναικών

1. ΓΕ Ηρακλειου 3.44.74

2. ΓΣ Γλυφάδας 3.48.36

3. ΓΣ Κηφισιάς 3.51.62

4. ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών 3.53.281

5. ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας 3.53.284

6. ΓΣ Κερατσινίου 3.59.14

7. ΟΦΗ 4.01.69

8. ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 4.01.99

5000μ Γυναικών

1. Πάππας Αλεξι-Μαρία (Βενιζέλος) 15.47.56

2. Καρακατσάνη Αναστασία (ΓΣ Τρικάλων) 16.40.32

3. Κεφαλά Κωνσταντίνα (ΑΕΚ) 17.15.18

4. Βλαχάκη Παναγιώτα (ΓΑΣ Ιλισσός) 17.17.98

5. Μανιαδάκη Μαρίνα (ΑΟΛασηθίου) 17.42.62

6. Λεοντιάδου Στεφανία (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) 17.52.64

7. Τσουπάκη Ειρήνη (ΓΣ Αμαρουσίου) 18.00.05

8. Ανδρικοπούλου Ζωή - Ανίτα (ΓΣ Ηλιούπολης) 18.02.27

Αλμα σε ύψος Γυναικών

1. Ζάκκα Ιωάννα (ΑΟ Φιλοθέης) 1.82

2. Μετρίδου Αθηνά (ΓΣ Γλυφάδας) 1.70

3. Γαστεράτου Κατερίνα (ΠΑΟΚ) 1.70

3. Βαγγέλη Άλκηστις (ΠΑΟ Θέρσιπος Περιστερίου) 1.70

5. Τζικανούλα Στυλιανή (ΑΣ Τιτάν Σερβίων) 1.65

5. Γιοβάνη Αλεξάνδρα (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου) 1.65

7. Ρετζίου Αθηνά (ΓΣ Κηφισιάς) 1.65

8. Βασιλακοπούλου Ελένη (ΑΟ Φιλοθέης) 1.60

8. Ξυδωνα Νίκη (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 1.60

800μ Γυναικών

1. Γιαννοπούλου Κωνσταντίνα (ΓΣ Κηφισιάς) 2.03.91

2. Φιλάνδρα Ελένη (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.04.26

3. Μαρινάκου Αναστασία Παναγιώτα (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.07.12

4. Λευκοπούλου Ελένη (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.73

5. Κυριακοπούλου Κοραϊνη Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.74

6. Λίβα Βασιλική (ΓΣ Ανναγένηςη Λαμίας) 2.14.28

7. Δρακάκη Ανδρονίκη (ΓΣ Κηφισιάς) 2.18.02

8. Κουτλή Αικατερίνη (ΑΕ Μεσογείων) 2.22.55

Σφαιροβολία Γυναικών

1. Σοφάνη Ευαγγελία (ΠΓΣ) 15.64

2. Μωυσίδου Χρυσή (Βενιζέλος) 14.59

3. Τζήκα Ελένη (ΑΕΚ) 13.86

4. Γερομαρκάκη Ευαγγελία (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 13.72

5. Δημητριάδου Δέσποινα (ΠΑΟΚ) 12.83

6.  Μαρκοπούλου Χρυσάνθη (ΣΚΑ Δράμας) 12.80

7. Σιδηροπούλου Μαντώ (ΓΣ Λαγκαδά) 12.80

8. Μπολσακοβαϊτε Ρενάτα (ΟΣΦΠ) 12.34

200μ Γυναικών (Άνεμος 0.0)

1. Μπελιμπασάκη Μαρία (Σητειακός) 23.21

2. Δαδά Αριάδνη (ΑΟ Δρομέας Βάρης) 24.34

3. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 24.62

4. Βενιέρη Παναγιώτα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 24.72

5. Τσαλουκίδου Ελένη (ΑΠΟΕΛ) 25.18

6. Σαμάνη Κυριακή (Αίολος Μακεδονίας) 25.19

7. Καρακαρλάτου Ελπίδα-Ιωάννα (ΣΔΥ Αργολίδας) 25.22

8. Κουμπούνη Μαρία (Πανιώνιος ΓΣΣ) 25.35

Σαμάνη, Καρακαρλάτου και Κουμπούνη έτρεξαν στην 1η τελική σειρά με άνεμο 0.3

Άλμα τριπλούν Γυναικών

1. Παπαχρήστου Παρασκευή (ΑΕΚ) 14.07 (0.2)

2. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (Κερκυραϊκού) 13.39 (0.7)

3. Αλβερτσιάν Κριστίνα (ΑΓΕΜΣ Σπάρτακος) 13.33 (0.6)

4. Κοτρούτσου Μαρία (ΓΣ Βόλου) 12.81 (0.2)

5. Σταματέλου Μαρία-Ελενα (ΠΓΣ) 12.46 (1.2)

6. Ναζίρη Σπυριδούλα (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξ/πολης) 12.36 (0.5)

7. Βέργου Αικατερίνη (ΓΣ Βόλου) 12.30 (0.0)

8. Παπαδημητροπούλου Χριστίνα (Κούρος Πάτρας) 11.96 (0.8)

400μ Εμπόδια Γυναικών

1. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 58.43

2. Γναφάκη Δήμητρα (ΑΟ Κύδων Χανίων) 58.51 (Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ Νεανίδων)

3. Θεοδώρου Ευφροσύνη (Παναξιακός ΑΟ) 58.64

4. Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ) 1.00.35

5. Τόκα Ελπίδα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 1.00.48

6. Κιάφα Άννα (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 1.00.78

7. Καραμπέτσου Ελένη (ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας) 1.00.94

8. Λιτσένη Μαρία Ριγκλέτα (ΑΓΣ Ιωαννίων) 1.00.96

Σφυροβολία Γυναικών

1. Κοροσίδου Ηλιάνα (Αιολος Μακεδονίας) 65.87

2. Βαμβουκάκη Κατερίνα (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 57.81

3. Καραστογιάννη Ευθυμία (Αίολος Μακεδονίας) 54.89

4. Ναξάκη Νίκη (Πανιώνιος ΓΣ) 53.67

5. Δασκαλογιάννη Γεωργία (Βενιζέλος) 51.50

6. Αργυρή Φωτεινή (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 49.05

7. Ντουντουλάκη Κωνσταντίνα (Βενιζέλος) 47.85

8. Ζώτου Δήμητρα ΓΣ Μανδρών) 46.80

Δημοψήφισμα Ιταλία ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Τρομάζει τους πάντες η πολιτική ήττα Ρέντσι

Ο Ιταλός καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης Franco Panvocelli εξηγεί στο NEWS 247 τι πρέπει να περιμένει η Ευρώπη από την Ιταλία την επομένη του δημοψηφίσματος, γιατί ο Ματέο Ρέντσι ρίσκαρε το πολιτικό του μέλλον και πως μπορεί να επηρεαστεί η Ελλάδα από τη νίκη του "Όχι" (Pics)

Χρέος ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ας λέει ότι θέλει ο Ερντογάν. Η Ελλάδα δεν θα αφήσει τίποτα να πέσει κάτω

Μήνυμα προς τον πρόεδρο της Τουρκία, τις αλυτρωτικές πρακτικές της FYROM, αλλά και προς τους Ευρωπαίους αναφορικά με το χρέος της χώρας στέλνει με συνέντευξή του στη δημόσια τηλεόραση ο Προκόπης Παυλόπουλος

 

Πρώτη Σελίδα