Στο "χρυσό" σετ ελπίζει ο Ολυμπιακός

Μειώθηκαν οι πιθανότητες πρόκρισης του Ολυμπιακού στην ημιτελική φάση του CEV Cup μετά την ήττα 3-0 από την Γκουμπερνίγια Νίζνι Νόβγκοροντ επί ρωσικού εδάφους.

Πλέον οι πρωταθλητές χρειάζονται καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) για να διεκδικήσουν το εισιτήριο στην τετράδα της διοργάνωσης στο χρυσό σετ.

Στα του παιχνιδιού, οι "ερυθρόλευκοι" πλήρωσαν την αδυναμία λήψης σωστών αποφάσεων σε κομβικές στιγμές του αγώνα. Στο πρώτο σετ έχασαν την επαφή τους μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, στο δεύτερο δεν βρήκαν λύσεις μετά το 23-21 και στο τρίτο δεν κράτησαν το προβάδισμα που είχαν σε κάποια σημεία.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-21

Γκουμπερνίγια: Έσκο 1π. (1 άσος), Παβλόφ 16 (1 άσος, 13/32 επ., 2 μπλοκ), Σάβιν 17 (1 άσος, 15/24 επ., 1 μπλοκ), Νίκιτς 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. - 47% άρ.), Οσταπένκο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουλεσόφ 11 (1 άσος, 5/8 επ., 5 μπλοκ), Γιανούτοφ (λ. 77% υπ. - 65% άρ.) / Τιούριν.

Ολυμπιακός: Κουρνέτας 1π. (1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (6/24 επ.), Χριστοφιδέλης 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. - 39% άρ.), Καλντέιρα 17 (16/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 29% άρ.), Γιούρισιτς 5 (5/9 επ.), Σμαραγδής 6 (6/8 επ.), Στεφάνου (λ. 61% υπ. - 44% άρ.) / Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/6 επ.).

" Πήγαμε καλά, αν και σε κανέναν δεν αρέσει η ήττα. Είχαμε πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας, αλλά πρέπει να βελτιώσουμε την επίθεση μας στο δεύτερο ματς. Χάθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός θα είναι πολύ καλύτερος και με τη βοήθεια του κόσμου μας θα μπορέσουμε να πάμε τον αγώνα στο χρυσό σετ και να προκριθούμε. Είναι δύσκολο.

Η ομάδα πρέπει να πιάσει σταθερή απόδοση. Σ' αυτό το ματς θέλουμε όσο τίποτε μαζί μας τον κόσμο. Είναι η μεγάλη μας δύναμη και μπορεί να μας βοηθήσει να πετύχουμε κάτι ιστορικό", ανέφερε ο Δημήτρης Καζάζης.