Αγκαλιά με την πρόκριση στους "16" ο Πανναξιακός

Μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στη φάση των "16" του Challenge Cup έγινε ο Πανναξιακός μετά τη νίκη του με 3-0 επί της Νοσατέλ, καθώς θα ταξιδέψει στην Ελβετία για τρία αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο και το τρίτο σετ, ενώ αντίθετα έκανε περίπατο στο δεύτερο, με συνέπεια να αφήσει πίσω της την ήττα από τον Ολυμπιακό και να πανηγυρίσει την πιο σπουδαία νίκη της ιστορίας της.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη με την Νοσατέλ να προηγείται μέχρι το 14-16 του α’ σετ και μετά τον Πανναξιακό να καταφέρνει να διαλύει την υποδοχή των Ελβετίδων και να παίρνει το σετ στην κόντρα για να ακολουθήσει ένα ονειρικό β’ σετ, όπου η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς με όπλο το μπλοκ το κατέκτησε εύκολα.

Στο τρίτο σετ η Νοσατέλ προσπάθησε να επανέλθει στο ματς, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο, αλλά στο 25-24 η εξαιρετική και πάλι Τσβετάνοβα πήρε τον τελευταίο πόντο.

Ο Πανναξιακός θα πάρει το εισιτήριο για τη φάση των "16" αν στη ρεβάνς νικήσει με οποιοδήποτε σκορ ή ηττηθεί στο τάι-μπρέικ, ενώ αν χάσει 3-0 ή 3-1, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο "χρυσό" σετ.

Τα σετ: 25-23, 25-13, 26-24

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Σαλούστρου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διώτη 16 (12/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 22% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (1/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (4/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Εμμανουηλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (47% υπ. – 13% άριστες).

Νοσατέλ (Σόουζα): Ντα Σίλβα 8 (7/24 επ., 1 άσο, 36% υπ. – 18% άριστες), Κιρ 2 (2 άσοι), Ζιράρ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Φίλντ 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βίγκερ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Λουφτ 9 (8/26 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 18% άριστες), Τζιρολάμι –λ (45% υπ. – 09% άριστες) / Μπουλιάρντ, Χάλτερ, Φαμπιέν, Χένρικσεν.

Οι δηλώσεις του Ζόραν Κόβαζιτς: "Όλα ήταν εκπληκτικά! Η ομάδα ο κόσμος… Είχαμε λίγο άγχος στην αρχή αλλά μετά το μισό του πρώτου σετ τα κορίτσια ήταν φανταστικά. Όπως κι ο κόσμος που μας στήριξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ήθελα το 3-0, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το περίμενα. Για να έρθει όμως αυτό το αποτέλεσμα όλοι δούλεψαν σωστά. Κάναμε εντελώς διαφορετική τακτική, όμως τα κορίτσια ανταποκρίθηκαν και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Σήμερα το απολαμβάνουμε, χαιρόμαστε κι από αύριο πιάνουμε δουλειά για τον Ηρακλή και μετά θα σκεφτούμε την Νοσατέλ".