Ήττα από την Ισπανία

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ Γυναικών στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που έχει να παίξει εκτός έδρας με το αντίστοιχο συγκρότημα της Ισπανίας για την 4η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Το παιχνίδι που έγινε στο "Polideportivo Los Cantos" του Αλκορκόν, περιοχή που βρίσκεται στα 25 χιλιόμετρα από τη Μαδρίτη, είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις Ισπανίδες να είναι αυτές που στο τέλος πανηγύρισαν.

Με τη νίκη τους αυτή, οι παίκτριες του Πασκουάλ Σαουρίν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο σερί τους, μιας και προέρχονταν από την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση (την προηγούμενη αγωνιστική με τη Γερμανία) και να πανηγυρίσουν δεόντως την επιτυχία μετά το τέλος με τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα, σε αθλητικά πλαίσια.

Η ελληνική ομάδα ήθελε κι αυτή από την πλευρά της να συνεχίσει με θετικό αποτέλεσμα (μετά τις δύο νίκες της προηγούμενης αγωνιστικής στη Θεσσαλονίκη, επί της Πολωνίας), δεν μπόρεσε όμως να τα καταφέρει. Κι όμως… Αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στο τελείωμα των επιθέσεων σε κάποια καθοριστικά σημεία του αγώνα, θα μπορούσε να είχε πανηγυρίσει αυτή τη νίκη.

Η Ελλάδα στηρίχτηκε πολύ στην αρχηγό της, την Ελένη Κιόση που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και πολύ υψηλά ποσοστά και στην οργάνωση που έδινε η πασαδόρος της, η Στέλλα Χριστοδούλου.

Από την άλλη, η Ισπανία είχε για πρώτη φορά στη σύνθεσή της (μετά τον προηγούμενο Μάιο) την Κογιάρ, σημαντική παίκτρια για την ομάδα της ιβηρικής χερσονήσου. Ξεπέρασε τον τραυματισμό που την ταλαιπωρούσε στον ώμο και επέστρεψε και ήταν αυτή που μαζί με τη Σεγκούρα, την Γκονζάλεθ και (ειδικά στο τέταρτο, τελευταίο και καθοριστικό σετ) τη Σάντσεζ σήκωσαν το βάρος για τις νικήτριες.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ελληνική ομάδα που πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-19, καταφέρνοντας να πάρει διαφορά μέχρι και έξι πόντους (6-12), βρέθηκε μπροστά και με 14-19 και όταν πλησίασε η Ισπανία (18-20), είχε τους καθοριστικούς πόντους της Κιόση και την άνοδο του ελληνικού μπλοκ να την οδηγούν στην κατάκτηση του σετ. Δύο φάσεις ήταν χαρακτηριστικές. Η Ελλάδα πήρε τον 22ο πόντο της με την Κιόση μετά από τρία μπλοκ που έκανε στις επιθέσεις της ισπανικής ομάδας ενώ ο 24ος πόντος ήρθε με μονό μπλοκ της Λαμπρούση για να πάρει η Χαντάβα τον 25ο πόντο και η Ελλάδα το πρώτο σετ. Στο α’ σετ, η ισπανική ομάδα από το 3-2 και μετά, δεν προηγήθηκε ποτέ.

Καθοριστικό ήταν το δεύτερο σετ του αγώνα καθώς η Ελλάδα κατάφερε, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, να βγάλει πάθος και να χτυπήσει το σετ στο τέλος. Μετά το 10-10, η Ισπανία πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ, η Ελλάδα όμως με τρομερό πείσμα, έφτασε στο 22-22 με τον άσο της Λαμπρινίδου. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί και στο 24-24, η Σεγκούρα όμως και η Γκονζάλεθ τελείωσαν το σετ για την Ισπανία που ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του προηγούμενου, επικράτησαν με 25-22 και πήραν προβάδισμα με 2-1 σετ. Το διάστημα όμως που κρίθηκαν όλα ήταν όταν η Ισπανία με σερί 6-0, έκαναν το 16-15, 22-15, με την Γκονζάλεζ να σηκώνει πάλι το βάρος και να παίρνει τρεις πόντους σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Η Ελλάδα το πάλεψε πάλι πολύ στο τέλος, βγάζοντας πάλι αποθέματα ανταγωνιστικότητας, όταν το σκορ πήγε στο 24-17. Με την πασαδόρο της εθνικής, τη Στέλλα Χριστοδούλου να είναι στο σερβίς και να δυσκολεύει αφάνταστα την ισπανική υποδοχή, έκανε ένα σερί 5-0 για το 24-22, δεν μπορούσε όμως να γίνει αυτή η πολύ δύσκολη ανατροπή. Η Γκονζάλεζ ήταν πάλι αυτή που -κερδίζοντας το μπλοκ άουτ- πήρε και τον 25ο πόντο για την Ισπανία.

Δυνατό σε ένταση ήταν και το τέταρτο σετ. Η Ισπανία επικράτησε με 25-23, σε καθοριστικό σημείο του αγώνα όμως (όταν το σκορ ήταν 23-22 υπέρ της ισπανικής ομάδας) σημαντικό ρόλο έπαιξε η απόφαση του Ιταλού διαιτητή, Φαμπρίτσιο Σαλταλίπι που χρέωσε με διπλή μπαλιά την Κιόση, το σκορ έγινε 24-22 και ο Γιάννης Καλμαζίδης ήταν αυτός που διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στην απόφαση του διαιτητή. Σε αυτό το σετ, η Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά από τα δύο προηγούμενα, δείχνοντας αποφασισμένη να ισοφαρίσει για να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ, μπήκε δυνατά με τους πόντους της Κιόση, έφτασε το σκορ μέχρι το 16-20 (με Χριστοδούλου και Λαμπρούση), η Ισπανία όμως βρήκε στο πρόσωπο της Σάντσεζ την παίκτρια που πήρε τους καθοριστικούς της πόντους. Στο 18-20 με τρεις δικούς της πόντους, μείωσε η Ισπανία ενώ το 23-22 έγινε με δικό της άσο.

Η Ισπανία πήρε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για, αύριο, Σάββατο 28 του μηνός, με ώρα έναρξης του παιχνιδιού, πάλι στις 20:30.

Ισπανία - Ελλάδα 3-1

Τα σετ: 19-25, 26-24, 25-22, 25-23

Ισπανία (Σαουρίν): Κοράλ 3 (2/4 επ., 1 άσο), Ντελγκάδο 4 (4/15 επ.), Πορτέρο 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 27% άριστες), Κάρο 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλεθ 14 (10/35 επ., 4 άσοι, 72% υπ. – 44% άριστες), Κογιάρ 12 (8/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ροντρίγκεθ –λ (55% υπ. – 35% άριστες) / Σάντσεζ 10 (7/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 19% άριστες), Κόστα, Σεγκούρα 18 (15/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ)

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κιόση 26 (22/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (4/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Διώτη 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Χαντάβα 6 (5/28 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Παπαφωτίου 1 (1 άσο), Γενιτσαρίδη, Λαμπρινίδου 3 (2/3 επ., 1 άσο)