European League: Ήττα από την Ουγγαρία η Εθνική Γυναικών

Κακή εκκίνηση, δυναμική επιστροφή, αλλά κακό φινάλε για την Εθνική Γυναικών, η οποία ηττήθηκε 3-1 σετ στην Βουδαπέστη από την Ουγγαρία για την 3η αγωνιστική του European League.

Η Ουγγαρία εκμεταλλεύθηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της Εθνικής Γυναικών και προηγήθηκε 9-1, ενώ οι κινήσεις του Γιάννη Καλμαζίδη από τον πάγκο (αντικατέστησε την Ανθή Βασιλαντωνάκη με την Ελένη Κιόση και πέρασε στον αγώνα τις Όλγα Βεργίδου, Ευαγγελία Μερτέκη) δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άρχισε καλά στο δεύτερο σετ και, μάλιστα, πήρε προβάδισμα 8-5, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν με σχετική άνεση στο 25-17.

Μεγάλη μάχη δόθηκε για την κατάκτηση του τρίτου σετ, όπου η Ουγγαρία είχε συνεχώς τα ηνία, όμως η Εθνική ισοφάρισε 22-22 και τελικά έφτασε στη νίκη με 25-22.

Τάσεις αυτοχειρίας και μερικά διαιτητικά λάθη στέρησαν από τη "γαλανόλευκη" το δικαίωμα στη διεκδίκηση του αγώνα, αφού παρά το 20-15, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα και έφτασαν στην επικράτηση με 26-24.

Τα σετ: 25-15, 25-17, 22-25, 26-24

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σάντορ 17 (16/44 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 00% άριστες), Τάλας 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Ζέλες 13 (5/7 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόμπι 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Λίλιομ 18 (14/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 73% υπ. - 53% άριστες), Χόρβαθ 13 (7/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κότελ Ντ. -λ (36% υπ. - 27% άριστες) / Μπόντναρ 4(2/3 επ., 2 άσοι), Πάλαγκ 3 (3 άσοι), Σομπαθέλι.

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Νομικού 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 20% άριστες), Γιώτα 11 (6/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 30% άριστες), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 37% άριστες) / Μερτέκη 7 (7/14 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Βεργίδου, Κελεσίδου, Κιόση 2 (2/9 επ.)