Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες η Εθνική Γυναικών

Ήττα στις λεπτομέρειες (3-2) για την Εθνική ομάδα γυναικών από την αντίστοιχη της Πολωνίας, με συνέπεια το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να αρχίσει... στραβά τη δεύτερη αγωνιστική του European League.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν εξαιρετική και έκανε "περίπατο" με "όπλο" το καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενες την πολύ κακή υποδοχή των αντιπάλων τους. Η Ελλάδα δεν χαλάρωσε ούτε λεπτό και το 12-25 στο πρώτο σετ απλά πιστοποίησε την ανωτερότητα της Εθνικής ομάδας.

Το δεύτερο σετ δεν κύλησε το ίδιο καλά με την αντίπαλη ομάδα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της και να βελτιώνει την άμυνα της. Την ίδια ώρα το ελληνικό σερβίς δεν ήταν το ίδιο "ισχυρό" όσο στο πρώτο σετ και μοιραία ήρθε η ισοφάριση με την Ελλάδα να χάνει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. φόρεσε ξανά το καλό της πρόσωπο, βελτίωσε τις επιλογές της, περιόρισε τα λάθη και το κατέκτησε με σχετική άνεση όπως δείχνει και το τελικό 19-25.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το τέταρτο σετ για την Εθνική Ομάδα. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-8 και 13-16, αλλά «πλήρωσε» τα λάθη της στη συνέχεια του σετ και επέτρεψε στις γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ και να προσπεράσουν με 21-20 πριν φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί η Εθνική Ομάδα "αυτοκτόνησε". Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 0-4, 5-9 και 7-12 δεν κατάφερε να "τελειώσει" το σετ και έδωσε τη δυνατότητα στις Πολωνές να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Οι Πολωνές μείωσαν σε 11-13 και ισοφάρισαν σε 13-13 μετά από μία φάση διαρκείας, που άλλαξε και το "μομέντουμ". Το τελικό 15-13 έδωσε τη νίκη στην Πολωνία, αλλά ο ένας βαθμός που πήρε η Εθνική μας μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη συνέχεια της προκριματικής φάσης.

Ελλάδα και Πολωνία θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο (8/8, 21:00 ώρα έναρξης, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ3) στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τη δεύτερη αγωνιστική του European League.

Τα σετ: 12-25, 25-18 19,25, 25-22, 15-13

Πολωνία (Πόπικ) Γκράιμπερ 10 (8/28 επ., 2 άσοι, 58% υπ. - 08% άριστες), Γκάντζικ 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ), Τβαρντόφσκα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Μπίμκιεβιτς 1 (1/1 επ.), Μπάλντιγκα 1 (1 άσο), Μόσκβα 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόρεκ -λ (37% υπ. - 07% άριστες), Βαβρίνιακ 12 (11/31 επ., 1 μπλοκ), Πάτσακ 1 (1/1 επ.), Μπότσιεκ 12 (9/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Τόμπιαζ 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Χριστοδούλου 4 (4/6 επ.), Βασιλαντωνάκη 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (5/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (10/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Γιώτα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 25% άριστες), Αρτακιανού -λ (45% υπ. - 10% άριστες) / Βεργίδου, Νομικού, Στράντζαλη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδου.