Δεύτερη ήττα από την Γαλατάσαραϊ κι αποκλεισμός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-22) από την Γαλατάσαραϊ στο "Μ. Μερκούρη" και γνώρισε τον αποκλεισμό από το CEV Cup.

Η τουρκική ομάδα πήγε προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους, άνοιξε το σκορ στο κλειστό του Ρέντη με 25-22.

Τάσεις αυτοχειρίας επέδειξαν οι "ερυθρόλευκες" στο δεύτερο σετ, αφού αν και προηγήθηκαν 16-14, η Γαλατάσαραϊ πανηγύρισε πέντε συνεχόμενους πόντους, έφτασε στην επικράτηση με 25-23 και κατ' επέκταση την πρόκριση, δεδομένου ότι στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 3-1.

Παρά τον πρόωρο αποκλεισμό, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παλεύει για την τιμή των όπλων, έκανε ένα σερί 4-0 και ισοφάρισε 20-20, αλλά ο αντίπαλος ήταν και πάλι πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία, διπλασιάζοντας τις νίκες του.