Άρης-Ολυμπιακός 0-3

Η διακοπή του πρωταθλήματος για τρεις εβδομάδες δεν φαίνεται να επηρέασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος την Παρασκευή (02/12) πέρασε από το Αλεξάνδρειο με 3-0 σετ επί του Άρη, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής.

Έτσι οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν τις πέντε νίκες, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ακριβώς την αντίθετη πορεία, συμπληρώνοντας πέντε ήττες. Απών από τους γηπεδούχους ήταν ο Σαρικεΐσογλου λόγω ενοχλήσεων στον ώμο ενώ οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με βασικό τον Κοκκινάκη στη θέση του Πίντο, που αποτελεί παρελθόν.

Στα του ματς, το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα επί μέρους 6-1 στο τέλος και να το παίρνουν με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, έχοντας σταθερά προβάδισμα με 2-3 πόντους διαφορά αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να "μιλήσουν" στο κρίσιμο σημείο. Ισοφάρισαν σε 23-23, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει στο δεύτερο σετ μπολ που είχε να κάνει το 26-24.

Στο τρίτο σετ οι "ερυθρόλευκοι" ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Θεσσαλονικείς, δίνοντας τέλος στο ματς με 25-14 χωρίς χρονοτριβή.