ΠΑΟΚ-Μίλων 3-1

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του έδωσε την Δευτέρα (09/02) ο ΠΑΟΚ. Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε στην Πυλαία του Μίλωνα με 3-1 σετ, έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές επιτυχίες και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Χρήστου Ντόζη, από την άλλη πλευρά, παρά την προσπάθεια που κατέλαβε, δεν κατάφερε και πάλι να πετύχει το πρώτο της διπλό, ούσα η μοναδική στην Α1 ανδρών χωρίς νίκη εκτός έδρας.

Στην αρχή του ματς πάντως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την κατάσταση, παίρνοντας με άνεση το πρώτο σετ. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο ενώ στο τρίτο σετ προηγήθηκαν με 22-18 με τον Μίλωνα να επιστρέφει, μειώνοντας σε 23-22 και τον ΠΑΟΚ να δίνει τέλος με 25-23. Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο τους, «καθαρίζοντας» το εύκολα.

Τα σετ: 15-25, 25-12, 25-23, 25-18.

ΠΑΟΚ: Προύσαλης 3, Πάτακ 19.5 (17/34 επ., 1.5 μπλοκ, 7 αμ), Λότμαν 8 (7/17 επ., 72% άριστες/συνολικές υποδοχές, 9 αμ.), Γούλφεντεν 13 (11/20 επ., 67% άριστες/συνολικές υποδοχές), Παντακίδης 7.5 (6/11 επ.), Μπρούνερ 10 (7/12 επ., 2 μπλοκ) / Βλασακίδης (λ-55% υπ. άριστες/συνολικές υποδοχές, 8 αμ.), Χατζηηλιάδης, Αλμαλής, Μαρούλης, Σαρικεϊσογλου.

Μίλων: Καρακίτσος 3.17, Μπρι 17 (16/41 επ.) , Πλότιζτερ 7.3 (7/21 επ., 62% άριστες/συνολικές υποδοχές), Πινκ 15.3 (13/27 επ., 43% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ράντιτς 5.8 (5/7 επ.), Χατζηπροδρόμου 3.3 (1/5 επ., 2.3 μπλοκ) / Πανούσος (λ-50% άριστες/συνολικές υποδοχές, 4 αμ.), Μυλωνάκης, Νεδιλάκης, Σφενδυλάκης 4.5.