Μίλων-Ολυμπιακός 0-3

Παρελθόν αποτελούν για τον Ολυμπιακό τα ατυχή αποτελέσματα του τελευταίου δεκαημέρου (σ. αποκλεισμός από Παναθηναϊκό από το φάιναλ φορ του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας, ήττα από Άρη στο πρωτάθλημα), όπως φάνηκε την Κυριακή (22/02).

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν τα κομμάτια τους, πέρασαν από τη Νέα Σμύρνη με 3-0 σετ επί του Μίλωνα και σε συνδυασμό με την ήττα του «αιώνιου» αντιπάλου τους στην Πάτρα, έκλεισαν τη ψαλίδα της διαφοράς από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, με την έβδομη διαδοχική ήττα που υπέστησαν βρέθηκαν στην επικίνδυνη ζώνη.

Στα του ματς, ο Μίλων ήταν απειλητικός κυρίως στο πρώτο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 16-11. Με ένα επί μέρους 11-1, η ομάδα του Άντερς Κρίστιανσον πήρε κεφάλι με 22-17, ανοίγοντας τον δρόμο για το 25-22. Στα επόμενα δύο σετ, οι Πειραιώτες ανέβασαν ταχύτητα και δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο τους να ελπίζει για κάτι καλό.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 20-25.

Μίλων: Καρακίτσος 1, Μπρι 11,67 (10/23 επ.), Πλότιτζερ 10,50 (10/19 επ., 65% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ράντιτς 5,33 (3/6 επ.,1.33 μπλόκ, 1 ασος ), Χατζηπροδρόμου 3,33 (2/6 επ., 1,33 μπλοκ), Πινκ 11,17 (10/18 επ. 82% άριστες/συνολικές υποδοχές) / Πανούσος (λ-68% (15/22) άριστες/συνολικές υποδοχές), Νεδιλάκης.

Ολυμπιακός: Ουρνάουτ 10 (10/14 επ., 92% 12/13 άριστες/συνολικές υποδοχές), Ριβέρα 7,5 (5/13 επ., 1,5 μπλοκ, 67% άριστες/συνολικές υποδοχές, 1 άσος), Χοφ 6.5 (4/7 επ. 1,5 μπλοκ, 1 άσος), Τσέργας 2(2 μπλοκ), Τζουριτς 9,5 (5/10 επ., 2,5 μπλοκ, 2 άσοι), Ρουμελιώτης 14,5 (12/25 επ., 1,5 μπλοκ, 1 άσος) / Παπαδημητρίου (λ-63% 12/19 άριστες/συνολικές υποδοχές, 2 άμυνες), Μιλκοβιτς.