Ηρακλής-ΠΑΟΚ 3-2

Τον...χάρο με τα μάτια του είδε ο Ηρακλής την Τετάρτη (06/04) κόντρα στον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας αλλά έστω και αν δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδο στον τελικό, επικρατώντας με 3-2 σετ.

Το συγκρότημα του Φρέντι Μπρουκς είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και λίγο έλειψε να τα πληρώσει απέναντι στον έτοιμο για όλα “δικέφαλο”. Στις σειρές των πλέι οφ όμως αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα, με τον “γηραιό” να αποκτά το πάνω χέρι για την είσοδο στον τελικό, η οποία να υπενθυμίσουμε ότι κρίνεται στις δύο νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (09/04) στην Πυλαία.

Το πρώτο σετ υπήρχε ένας και μοναδικός πρωταγωνιστής και αυτός ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν με τον Ν. Εφραιμίδη λίμπερο αντί του τραυματισμένου στο πόδι Μπαμπαλιούτα και τους Σμαραγδή και Όουενς να είναι εκτός αρχικής σύνθεσης, ξεκίνησαν νωθρά και δεν συνήλθαν ποτέ στο διάστημα αυτό. Επακόλουθο ήταν ο ξεκάθαρα καλύτερος “δικέφαλος” να πάρει από την αρχή το προβάδισμα, να το διευρύνει σε 17-12 και να γράψει εύκολα το 25-15. Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι “κυανόλευκοι” βρήκαν τα πατήματα τους και απέκτησαν ρυθμό, παίρνοντας, με τον Μπίλινγκς να δίνει το σύνθημα, κεφάλι με 13-8 και 20-13. Από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκαν καθόλου και έχοντας ισορροπήσει την κατάσταση, έκαναν το 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής έδειξε να συνεχίζει στην ίδια ταχύτητα, φτάνοντας χωρίς προβλήματα στο 14-10 ωστόσο ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων για να αλλάξει τα δεδομένα. Με τον Παντακίδη στο σερβίς, τον Μπόγιτς και τον Στέινμπεργκ να παίρνουν και πάλι μπροστά στην επίθεση και το μπλοκ να δίνει πολύτιμες λύσεις, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 και βρέθηκε στη θέση του οδηγού με 17-14. Η απάντηση του “δικέφαλου” αποσυντόνισε τον “γηραιό”, ο οποίος με κακές επιλογές στην επίθεση και λάθη δεν μπόρεσε να κάνει το come back, με τους φιλοξενούμενους να γράφουν το 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο “δικέφαλος” μπήκε με φόρα και προηγήθηκε με 9-5 αλλά ο Ηρακλής με τον Κανέλλο να δίνει λύσεις έκανε ένα σερί 7-0, προσπέρασε με 12-9 και παρά την προσπάθεια του αντιπάλου του να κάνει την ανατροπή, κράτησε το πάνω χέρι με 19-16, στέλνοντας με 25-20 το ματς στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι περισσότεροι ψύχραιμοι, να μετατρέπουν το εύθραυστο 8-7 με το οποίο προηγήθηκαν σε 14-7 χάρη στο σερβίς και τα λάθη του αντιπάλου τους, και να δίνουν τέλος στο ματς με 15-10.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10.

Ηρακλής: Γκόρτσανιουκ 2 (2/8 επ., 25% υπ. - 17% άριστες), Κράβαρικ 4 (4/6 επ.), Προύσαλης 3 (2 άσοι), Κιρόγκα 10 (9/15 επ., 62% υπ. - 62% άριστες), Μπίλινγκς 21 (19/36 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 16 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. -λ 60% υπ. - 52% άριστες) / Όουενς 13 (12/21 επ., 38% υπ. - 38% άριστες), Σμαραγδής 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Πιπέργιας.