Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2

Όπως πριν πέντε μέρες στο φινάλε της κανονικής περιόδου, έτσι και την Τετάρτη (06/04) στην πρεμιέρα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ, ο Ολυμπιακός αφού έχασε τα δύο πρώτα σετ από τον Παναθηναϊκό έκανε στη συνέχεια το μεγάλο comeback, βγαίνοντας και πάλι νικητής από το ντέρμπι στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ.

Έτσι πέτυχε έστω και με αυτόν τον ψυχοφθόρο τρόπο την πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για πρόκριση στον τελικό, με τη σειρά να μεταφέρεται το Σάββατο (09/04) στη Γλυφάδα.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ αλλά δεν...γέλασαν στο τέλος. Με τους “πράσινους”, που είχαν τον προερχόμενο από τραυματισμό Λάππα στη βασική τους σύνθεση, να έχουν προβλέψιμο παιχνίδι, το μπλοκ των γηπεδούχων είχε εύκολη δουλειά, δίνοντας τους την ευκαιρία να προηγηθούν με 13-9 και 21-16. Και πάνω που όλα έδειχναν ότι οι “ερυθρόλευκοι” θα έφταναν εύκολα στην κατάκτηση του σετ, έπαθαν black out. Επαναπαύτηκαν στη διαφορά που είχαν πάρει, με τον Παναθηναϊκό, με τα σερβίς του Γιορντάνοφ και του Πετρέα να προκαλούν προβλήματα στην “ερυθρόλευκη” υποδοχή και τον Σάκι στην επίθεση, να ισοφαρίζει σε 23-23, να αποτρέπει δύο σερί σετ μπολ του αντιπάλου του και στο πρώτο δικό του να γράφει το 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν μια καλύτερη εικόνα. Με βελτιωμένη υποδοχή, ανεβαίνοντας στο μπλοκ και με πιο αποτελεσματική επίθεση, μετέτρεψαν το εύθραυστο 12-11 με το οποίο προηγήθηκαν σε 15-11 και με τους γηπεδούχους να είναι εκτός ρυθμού, κράτησε το προβάδισμα με άνεση ως το 20-16. Με το σετ να οδεύει προς το τέλος του, ο Ολυμπιακός πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 21-19 αλλά μέχρι εκεί, αφού οι “πράσινοι” με τον Γιορντάνοφ να συνεχίζει σε φουλ ρυθμούς, έκανε το 25-21. Στο τρίτο σετ η αγωνία κράτησε ως το 8-8, αφού στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν πλήρως. Η ολιγόλεπτη διακοπή που υπήρξε λόγω ρίψης αντικειμένων και ενός μπερδέματος με τον πόντο από μια κίτρινη κάρτα που δεν είχε καταγραφεί από την γραμματεία, δεν έκοψαν τη φόρα των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν σε ένα σερί 9-0, ξέφυγαν με 17-8 και έκαναν με συνοπτικές διαδικασίες στο 25-15.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με τον Ντεσπέιν και τον Τζούριτς να έχουν βρει τα πατήματα τους και το μπλοκ να αποδίδει, πέτυχε τέσσερις σερί πόντους και πήρε αέρα με 13-9. Με τους “πράσινους” να έχουν χάσει την φρεσκάδα και την ενέργεια τους, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 20-15 και να γράψουν το 25-19, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Σ' αυτό οι “ερυθρόλευκοι”, εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη του αντιπάλου τους, προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα με 6-2, με τον Λάιο να βλέπει μεταξύ άλλων τον Γιορντάνοφ να χτυπάει στο αριστερό του χέρι αλλά να συνεχίζει στο ματς. Παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, που μείωσε σε 12-11, οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν την πρωτοπορία και ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους με 15-12, κάνοντας το "πέντε στα πέντε" φέτος επί του "αιωνίου".

Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12.

Ολυμπιακός: Ντεσπέιν 21 (16/33 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 2, Εστράδα 4 (0/2 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (18/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Κουζούνης -λ 57% υπ. - 29% άριστες) / Φράγκος 14 (11/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες), Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Κοκκινάκης.

Παναθηναϊκός: Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Σάκι 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 32 (27/56 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ψάρρας 1, Πανταλέων 6 (6/12 επ.), Λάππας 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (68% υπ. - 35% άριστες)/ Μηνούδης, Ντονάς 2 (2/5 επ.), Κόβατς, Γκενς.