Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 σετ

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ από τον μαχητικό ΠΑΟΚ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-0 (25-21, 25-22, 25-16), κατακτώντας και μαθητικά την πρώτη θέση στην κανονικά διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ, πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 9-12, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" με... πρωτοστάτες τους Κοκκινάκη και Έγκλεσκαλνς ανέτρεψαν το σκορ και μπήκαν σε θέση οδηγού (17-16). Δύο λάθη του Σεπέδα σ' ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα έδωσαν "αέρα" δύο πόντων (22-20) στους γηπεδούχους, με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-21.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ θύμισε αρκετά το πρώτο. Ο "Δικέφαλος" βελτίωσε το σερβίς του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (10-12) χάρη σε μία εξαιρετική πάιπ του Χιμένες. Όμως, η ομάδα του Πιάτσα βρήκε τις λύσεις και ξέφυγε με 17-14. Παρά την... ολική επαναφορά του ΠΑΟΚ (20-20), ο Σεπέδα (που ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας) υπέπεσε σε νέο λάθος στο 22-20 κι έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να πανηγυρίσουν το σετ με 25-22.

Το τρίτο σετ μετατράπηκε σε παράσταση για μία... ομάδα, αφού ο Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (7-1, 17-10), δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έφθασε στη νίκη, η οποία σημαίνει και την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 25-27, 25-20, 20-18

Παναθηναϊκός: Γκιμαράες 28 (24/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 44% άριστες), Φερρέιρα 19 (16/34 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 16 (9/10 επ, 7 μπλοκ), Μαρούλης, Πανταλέων 4 (4/7 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ - 33% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 55% υπ - 30% άριστες), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ - 33% άριστες), Μπέλος 1 (1/3 επ), Σούρδι 6 (6/18 επ, 55% υπ - 45% άριστες).

Eθνικός Αλεξ.: Φόγιερ 10 (10/18 επ, 50% υπ - 24% άριστες), Τουράνιανιν 12 (11/15 επ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Γκιλέν 32 (26/50 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/34 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 45% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς, Βλαχόπουλος.

Ηρακλής - Κηφισιά 2-3

Τα σετ: 15-25, 25-23, 27-25, 17-25, 11-15

Παμβοχαϊκός - Άρης 2-3

Τα σετ: 25-27, 25-21, 25-17, 22-25, 15-17

Παναχαϊκή - Λαμία 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-19, 26-24

Παναχαϊκή: Λιβαθηνός 2π. (2 άσσοι), Τόρρες 9 (5/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 10 (7/12 επ, 3 άσσοι), Βασιλάκος 2 (1/7 επ, 1 άσσος, 40% υπ - 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ - 33% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. - 50% υπ - 0% άριστες), Ιτάλο (λ. - 60% υπ - 20% άριστες), Ντονάς 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Χριστιάς 1 (άσσος), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 2 (2/3 επ)

Λαμία: Χέντσι 5π. (1/3 επ, 4 άσσοι), Αγγελόπουλος 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αραούγιο 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 20% άριστες), Καπίρης 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 7% άριστες), Χάκγουορθ 1 (1/6 επ), Μαδούρας 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 45% υπ - 9% άριστες), Καρβούνης, Δημητριάδης 2 (2 μπλοκ)

Ολυμπιακός - Π.Α.Ο.Κ. 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-16

Το live της αναμέτρησης

20:47
Καλησπέρα σας
20:47
Σε περίπου 15 λεπτά θα έχουμε το πρώτο σερβίς στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.
20:48
Ένα ακριβώς μήνα μετά την αναμέτρηση τους στον συγκλονιστικό τελικό του Λιγκ Καπ στη Σύρο ο πρωτοπόρος και κάτοχος του Λιγκ Καπ Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον περσινό νταμπλούχο ΠΑΟΚ.
20:48
Το ντέρμπι στο «Μελίνα Μρκούρη» θα παίξει σημαντικό ρόλο για την πρώτη και την 3η θέση του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» και μάλιστα μία εβδομάδα πριν τη μονομαχία των δύο ομάδων στον ημιτελικό του φάιναλ-4 κυπέλλου που θα γίνει στην Γλυφάδα
20:48
O Oλυμπιακός στους δύο αγώνες που του απομένουν (με ΠΑΟΚ και Κηφισιά) χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ ο ΠΑΟΚ θέλει τρίποντο ελπίζοντας σε στραβοπάτημα του Φοίνικα ώστε πάνω στο νήμα να πάρει την 3η θέση.
20:48
Αν δεν αλλάξει κάτι και ο ΠΑΟΚ μείνει στην 4η θέση και ο Ολυμπιακός τερματίσει πρώτος, οι δύο ομάδες θα... βαρεθούν να παίζουν μεταξύ τους καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι στους ημιτελικούς των πλέι οφ, ενώ ήδη έχουν κληρωθεί αντίπαλοι και στον ημιτελικό του κυπέλλου το Σάββατο 26 Μαρτίου στο φάιναλ-4 της Γλυφάδας.
20:49
Στα μέσα της εβδομάδας ο Ολυμπιακός έδωσε φιλικό με την αιγυπτιακή Ζάμαλεκ και πήραν χρόνο όλοι οι παίκτες της 12δας οι οποίοι έδειξαν ετοιμοπόλεμοι. Ο Ρομπέρτο Πιάτσα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

20:49
Από πλευρά του ο ΠΑΟΚ θέλει να δώσει απαντήσεις για την απώλεια του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και κυρίως να αποδείξει πως είναι ικανός και αποφασισμένος να πετύχει το δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ. Προέρχεται από το 3-2 επί του Ηρακλή.
20:49
Στους δύο αγώνες που έχουν γίνει μέσα στη σεζόν ο Ολυμπιακός έχει δύο νίκες. Για το πρωτάθλημα (Α΄γύρος) νίκησε στο PAOK Sports Arena 3-1 σετ και στον τελικό του Λιγκ Καπ στη Σύρο επικράτησε με 3-2 σετ.
20:49
Από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων έχουν γίνει 44 αγώνες και ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 35-9.
21:02
Το ζέσταμα ολοκληρώθηκε...
21:02
Πάμε να δούμε τις αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων.
21:03
Για τον ΠΑΟΚ στα άκρα οι Χιμένες και Γιαμπλόνσκι, Λι και Τακουρίδης στο κέντρο, στη διαγώνιο ο Σεπέδα, πασαδόρος ο Κουρνέτας και λίμπερο ο Γκαράς.
21:03
Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός ξεκινά με τον Κοκκινάκη και τον Όγκουρτσακ στα άκρα, πάσα ο Φιλίποφ, κεντρικοί οι Σουλτανόπουλος και Σπίνου, διαγώνιος ο Έγκλεσκαλνς και λίμπερο ο Ταμπουρατζής.
21:04
0-1 Πρώτος πόντος στο ματς με μπλοκ άουτ σε επίθεση του Σεπέδα.
21:05
1-1 Με τον ίδιο τρόπο παίρνει τον πόντο ο Κοκκινάκης.
21:06
1-2 Λάθος από τον Όγκουρτσακ.
21:06
2-2 Επίθεση στην ευθεία από τον Όγκουρτσακ.
21:06
2-3 Υποδοχή και επίθεση από τον Γιαμπλόνσκι.
21:10
7-7 Ο Κοκκινάκης νικά τον Τακουρίδη στο φιλέ.
21:10
7-8 Φιλέ ο Έγκλεσκαλνς και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
21:12
Με εξαίρεση τον Έγκλεσκαλνς όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού κάνουν σερβίς τακτικής είτε στον Χιμένες είτε στον Γιαμπλόνσκι. Παράλληλα, ο Πιάτσα χρησιμοποιεί τον Ταμπουρατζή στην υποδοχή και τον Γκούζντα στην άμυνα.
21:12
7-9 Άσος από τον Τακουρίδη.
21:12
8-9 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κοκκινάκη.
21:13
9-9 Πρώτος χρόνος από τον Σουλτανόπουλο.
21:14
9-10 Πρώτος χρόνος από τον Λι.
21:14
9-11 Ο Γιαμπλόνσκι εκμεταλλεύεται την κακή υποδοχή του Ταμπουρατζή και παίρνει ακόμα ένα πόντο.
21:14
9-12 Φιλέ ο Έγκλεσκαλνς.
21:15
10-12 Πάιπ από τον Κοκκινάκη.
21:15
11-12 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:18
13-15 Πανέξυπνο πλασέ από τον Χιμένες που είδε το κενό στο τερέν του Ολυμπιακού.
21:18
14-15 Ωραία επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:18
14-16 Σερβίς στο φιλέ και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
21:20
Πάμε να δούμε και τα πρώτα στοιχεία του ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του δικεφάλου του Βορρά έχουν ελάχιστα λάθη μέχρι στιγμή, αντεπεξέρχονται καλά στα φλοτ σέρβις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίζει με καλή ποιοτικά υποδοχή ο Κουρνέτας.
21:20
15-16 Επίθεση από τον Έγκλεσκαλνς.
21:21
16-16 Φιλέ ο Κουρνέτας.
21:21
17-16 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κοκκινάκη και ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.
21:22
Τάιμ άουτ ο Καλμαζίδης.
21:22
17-17 Επίθεση στην ευθεία από τον Σεπέδα.
21:23
18-17 Σερβίς άουτ από τον Χιμένες.
21:23
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσουκ αντί του Κοκκινάκη.
21:24
Ο Καρασαββίδης αντί του Χιμένες για την υποδοχή.
21:24
19-19 Πάτησε τη γραμμή στο σερβίς ο Κοκκινάκης.
21:25
19-20 Πρώτος χρόνος από τον Λι.
21:25
Ο Παπαδόπουλος αντί του Σουλτανόπουλου.
21:25
20-20 Πλασέ από τον Έγκλεσκλανς. Κλείνει η αλλαγή Σουλτανόπουλου - Παπαδόπουλου.
21:26
21-20 Πρώτο (!!) μπλοκ στο ματς από τον Όγκουρτσακ στον Σεπέδα.
21:26
22-20 Επίθεση άουτ από τον Κουβανό. Τάιμ άουτ από τον Καλμαζίδη.
21:28
22-21 Σερβίς άουτ από τον Σουλτανόπουλο.
21:28
Ο Ντίνας αντί του Κουρνέτα για το μπλοκ.
21:28
23-21 Πρώτος χρόνος από τον Σπίνου.
21:29
24-21 Μεγάλη φάση από τις δύο ομάδες με διαδοχικές άμυνες και ο Σπίνου νικά τον Λι πάνω στο φιλέ.
21:30
25-21 Πλασέ άουτ από τον Κουρνέτα. Ο Ολυμπιακός κατακτά το πρώτο σετ.
21:34
1-2 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:34
1-3 Πρώτος χρόνος από τον Τακουρίδη.
21:35
2-3 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:37
5-4 Πλασέ από τον Έγκλεσκαλνς. Μεγάλες άμυνες από Φιλίποφ και Γκούζντα στις τελευταίες φάσεις.
21:37
5-5 Πρώτος χρόνος από τον Λι.
21:38
6-5 Μεγάλες άμυνες από τις δύο ομάδες. Ο Σπίνου τελειώνει τον πόντο με πρώτο χρόνο.
21:38
29 άμυνες ήδη στο ματς.
21:39
6-6 Πλασέ από τον Χιμένες αλλά και πάλι ο Γκούνζτα έβγαλε άμυνα σε επίθεση του Σεπέδα χωρίς μπλοκ(!!!).
21:42
9-8 Φιλέ από τον Χιμένες. Δεν είναι σε καλή ημέρα μέχρι στιγμής οι δύο Κουβανοί του ΠΑΟΚ.
21:42
9-9 Αυτή μάλιστα ήταν επίθεση Χιμένες. Κάρφωσε πάνω από τον Κοκκινάκη.
21:43
9-10 Το πρώτο μπλοκ του ΠΑΟΚ στο ματς(!!!!!). Ο Τακουρίδης σταματά τον Έγκλεσκαλνς.
21:43
9-11 Φιλέ ο Σουλτανόπουλος.
21:43
Στατιστικό: Σε 66 παιγμένους πόντους έχουμε δει μόλις δύο μπλοκ από τις δύο ομάδες!
21:44
10-11 Τρομερό πλασέ από τον Κοκκινάκη.
21:44
10-12 Εντυπωσιακή ανάπτυξη από τον Κουρνέτα και ο Χιμένες καρφώνει χωρίς μπλοκ.
21:45
11-12 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κοκκινάκη.
21:47
15-14 Πρώτος χρόνος από τον Λι. Κακή αντίδραση από τον Σουλτανόπουλο.
21:48
16-14 Μαγική πάσα από τον Φιλίποφ και ο Έγκλεσκαλνς καρφώνει χωρίς μπλοκ.
21:50
17-14 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:50
17-15 Πρώτος χρόνος από τον Λι.
21:50
17-16 Μονό μπλοκ του Χιμένες στον Έγκλεσκαλνς.
21:53
20-18 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
21:53
20-19 Ωραίο χτύπημα στην ευθεία από τον Σεπέδα.
21:54
Τάιμ άουτ από τον Πιάτσα για να σπάσει το ρυθμό στον Χιμένες που πάει στο σερβίς.
21:55
20-20 Κεραυνός από τον Χιμένες ο Ταμπουρατζής δεν τα κατάφερε να βγάλει την υποδοχή και ο Σεπέδα παίρνει τον πόντο.
21:56
21-20 Τρομερή φάση και πάλι! Ο Φιλίποφ έβγαλε μία ακόμα άμυνα και ο Σουλτανόπουλος σε πρώτο χρόνο πήρε τον πόντο.
21:56
Τάιμ άουτ από τον Καλμαζίδη τώρα.
21:57
Τρομερά σερβίς από τον Χιμένες νωρίτερα με τον Κουβανό να ανεβαίνει σιγά σιγά.
21:57
22-20 Φιλέ ο Σεπέδα.
21:57
22-21 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γιαμπλόνσκι.
21:58
Ο Σαμπάνης αντί του Τακουρίδη για το σερβίς.
21:58
23-21 Μπήκε και το έχασε το σερβίς ο αναπληρωματικός διαγώνιος του ΠΑΟΚ.
22:02
25-22 Επίθεση από τον Όγκουρτσακ. Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 στα σετ.
22:07
Δυναμικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ.
22:07
4-0 Οι ερυθρόλευκοι με επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
22:07
4-1 Σερβίς άουτ από τον Φιλίποφ.
22:09
6-1 Εντυπωσιακό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός.
22:09
7-1 Μπλοκ από τον Σουλτανόπουλο στον Λι.
22:09
7-2 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Σεπέδα.
22:10
7-3 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γιαμπλόνσκι. Η μπάλα ήταν άουτ δεν υπήρχε επαφή στο μπλοκ.
22:10
8-3 Επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
22:11
Ο Καλμαζίδης έχει παράπονα από τους παίκτες του και είναι δικαιολογημένα.
22:12
9-3 Επίθεση άουτ από τον Εφραιμίδη. Η μπάλα ήταν μέσα αλλά δεν το είδαν οι διαιτητές.
22:16
13-9 Πάιπ από τον Εφραιμίδη αυτή τη φορά.
22:17
14-9 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κοκκινάκη. Ο Τσουκ μπαίνει στη θέση του για το μπλοκ.
22:17
15-9 Μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σμαραγδή.
22:19
17-10 Όλα βγαίνουν στον Ολυμπιακό. Επίθεση του Έγκλεσκαλνς.
22:22
19-12 Σερβίς άουτ από τον Σουλτανόπουλο.
22:24
23-14 Και άλλος άσος από τον Όγκουρτσακ.
22:26
25-16 Πρώτος χρόνος από τον Σουλτανόπουλο και ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ.
22:26
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Κηφισιά - Φοίνικας τα ζευγάρια στα ημιτελικά.
22:27
Ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.