Πλέι άουτ: Η Παναχαϊκή απειλεί Παναθηναϊκό και Άρη

Το μεγάλο διπλό της Παναχαϊκής στη Μίκρα έβαλε... φωτιά στα πλέι άουτ της Volley League.

Η πατρινή ομάδα επιβλήθηκε 3-1 του Άρη στη Θεσσαλονίκη και τον πλησίασε στον ένα πόντο στην ειδική βαθμολογία, την ίδια στιγμή που από τον Παναθηναϊκό απέχει μόνο τρεις.

Οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη που ήθελαν, 3-1 τη Νίκη Αιγινίου, αλλά τώρα θα πρέπει να επικρατήσουν και της Παναχαϊκής για να αισθάνονται σιγουριά στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-1

Τα σετ: 25-20, 25-21, 20-25, 25-20

Παναθηναϊκός: Γκάλιτς 16 (16/31 επ, 38% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (3/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 11 (6/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μουρ 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 14 (11/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 17 (14/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ - 28% άριστες) / Κουρούπης (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

Νίκη: Παλέντζας 26 (23/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/2 επ), Νταλιέγκε 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (8/18 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 25% άριστες), Μακ Λαχλίν 8 (8/21 επ, 46% υπ - 23% άριστες), Χαραλαμπίδης 11 (4/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 36% υπ - 14% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Μπλάνκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης, Α. Γεωργόπουλος.

Άρης - Παναχαϊκή 1-3

Τα σετ: 22-25, 25-14, 22-25, 20-25

Άρης: Κυριακίδης 13 (10/17 επ, 3 μπλοκ, 81% υπ - 31% άριστες), Ντίνας 12 (5/7 επ, 7 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (7/14 επ, 1 μπλοκ, 78% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 3 (3 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (14/31 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Ίλιτς, Γάτσης 2 (2/2 επ), Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/4 επ, 86% υπ - 57% άριστες)

Παναχαϊκή: Γκοτς 13 (9/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/10 επ, 1 μπλοκ, 81% υπ - 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 14 (10/16 επ, 4 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 30 (24/45 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Παναγ. Ρουμελιώτης / Μέν. Ρουμελιώτης (λ, 70% υπ - 50% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης.

19:40
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε το πρώτο σερβίς στα παιχνίδια της τρίτης αγωνιστικής των πλέι άουτ.
19:49
Μία αγωνιστική στην οποία μπορεί να κριθούν πολλά.
19:50
Αν οι δύο γηπεδούχοι πάρουν καθαρές νίκες τότε θα κάνουν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους.
19:51
Ταυτόχρονα ο Παμβοχαϊκός είναι μπροστά στο σκορ με 19-14 σε ένα παιχνίδι το οποίο γίνεται για την πέμπτη θέση.
19:58
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσουν τα δύο παιχνίδια.
19:59
Με την ευκαιρία να υπενθυμίσουμε τη βαθμολογία....

1. Άρης 26

2. Παναθηναϊκός 25

3. Παναχαϊκή 22

20:00
Ο πρώτος πόντος στα δύο παιχνίδια έρχεται από την Παναχαϊκή.
20:00
Άρης - Παναχαϊκή 1-2
20:00
Πρώτος πόντος και στην Κυψέλη για τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό.
20:04
Την ίδια ώρα ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ από τον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση για την πεμπτη θέση με 25-20.
20:04
Άρης - Παναχαϊκή 3-6
20:09
Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει αέρα δύο πόντων και προηγείται με 9-7.
20:10
Την ίδια ώρα με επί μέρους 6-3 ο Άρης έχει κάνει το 9-9.
20:11
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 11-7 (Στο +4 οι πράσινοι)
20:11
Άρης - Παναχαϊκή 11-9 (από το μείον τρία στο συν δύο ο Άρης)
20:13
Παναθηναϊκός -Νίκη Αιγινίου 14-10
20:13
Άρης - Παναχαϊκή 13-13
20:19
Ο Παναθηναϊκός είναι κοντά στο 1-0 αφού προηγείται με 19-14.
20:20
Άρης - Παναχαϊκή 17-20
20:21
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 21-15
20:22
Άρης - Παναχαϊκή 18-22 (Κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ η Παναχαϊκή)
20:23
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 22-18 Μειώνουν οι φιλοξενούμενοι.
20:23
Άρης - Παναχαϊκή 20-23
20:29
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.
20:29
Το ίδιο έκανε και η Παναχαϊκή κόντρα στον Άρη με 22-25
20:32
Δυνατό ξεκίνημα για τον Άρη με 5-2 στο δεύτερο σετ.
20:33
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 2-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.
20:37
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ.
20:42
Άρης - Παναχαϊκή 16-6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ.
20:43
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 14-10
20:47
Αγκαλιά με το 1-1 ο Άρης που προηγείται με 22-10 στο δεύτερο σετ.
20:47
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 17-13
20:51
Τέλος του δεύτερου σετ. Άρης - Νίκη Αιγινίου 25-14
20:52
Κοντά στο 2-0 σετ ο Παναθηναϊκός που προηγείται με 22-17 επί της Νίκης Αιγινίου στο δεύτερο σετ.
20:53
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 24-18
20:55
24-21 Με 3-0 επί μέρους σκορ από τη Νίκη Αιγινίου.
20:56
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 25-21. Οι πράσινοι κάνουν το 2-0 στα σετ.
20:57
Άρης - Παναχαϊκή 2-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.
20:58
21:01
Να ενημερώσουμε ότι ο Παμβοχαϊκός προηγείται με 2-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στο ματς για την πέμπτη θέση.
21:02
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 1-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.
21:11
Άρης - Παναχαϊκή 10-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ.
21:12
Άρης - Παναχαϊκή 12-16
21:13
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 9-13 (Στο +4 οι φιλοξενούμενοι)
21:14
14-17 Μείωσε ο Άρης...
21:14
Και ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά στους δύο 12-14.
21:16
Άρης - Παναχαϊκή 16-20
21:16
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ.
21:25
Παναχαϊκή κάνει το 2-1 στα σετ παίρνοντας το τρίτο με 22-25.
21:25
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 20-22
21:27
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 20-24
21:29
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 20-25 (Η Νίκη Αιγινίου μειώνει σε 2-1)
21:31
Άρης - Παναχαϊκή 2-4 στο τέταρτο σετ
21:31
21:32
Άρης - Παναχαϊκή 5-6
21:33
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 2-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ.
21:44
Άρης - Παναχαϊκή 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ.
21:45
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 13-11
21:46
16-14 Μειώνει η Παναχαϊκή
21:48
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ.
21:50
Άρης - Παναχαϊκή 20-18
21:51
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 19-16
21:52
Άρης - Παναχαϊκή 20-20 κρίσιμο σετ για τα πλέι άουτ αυτό.
21:54
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 22-17 κοντά στο καθαρό τρίποντο οι πράσινοι
21:54
Άρης - Παναχαϊκή 20-25. Με επί μέρους 7-0 η Παναχαϊκή πήρε το σετ και τη νίκη με 3-1 σετ.
21:55
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 23-18
21:56
Παθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 23-20 μειώνει στους τρεις η Νίκη. Μετά τη νίκη της Παναχαϊκής ο Παναθηναϊκός θέλει το τρίποντο.
21:56
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 24-20
21:58
Ο Παναθηναϊκός πήρε το τέταρτο σετ με 25-20 και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ επί της Νίκης Αιγινίου.