Πλέι οφ: Πρώτο βήμα Ευρώπης ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός, μολονότι βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ και να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης που χαρίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο "Δικέφαλος" μπορεί να έχασε, αλλά έχει πλέον δύο αγώνες στην έδρα του στις 23 και 24 Απριλίου προκειμένου να πετύχει το στόχο του.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ και έδειχνε πως θα έχει ένα ήσυχο βράδυ, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στη συνέχεια και έφερε το ματς στα ίσα. Τελικά, στο τάι μπρέικ, οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς, ώθηση από την κερκίδα και σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτών του «δικεφάλου», επικράτησαν με 15-9 και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 19-25, 21-25, 15-9

Παμβοχαϊκός: Κράουζε 6 (1/2 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ποτότσνικ 12 (9/16 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Κουζούνης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 28% υπ - 28% άριστες), Ντόκιτς 17 (12/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (5/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ - 58% υπ - 19% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου

ΠΑΟΚ: Παντακίδης 10 (8/9 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Στίγγας 9 (7/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 11 (9/19 επ, 2 άσσοι 39% υπ - 32% άριστες), ΜακΚίμπιν 4 (1 επίθεση, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/31 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ - 68% υπ - 41% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας, Μιηκγορίδης 1 (1/3 επ)