Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 3-1 σετ

Ο Φοίνικας έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Κλειστό της Σύρου και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Volley League. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Ντόκιτς και Σεπέδα. Την Πέμπτη (28/04) στο "Παλατάκι" ο τέταρτος τελικός.

Σε μία αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ και να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Volley League. Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό, με τον "Δικέφαλο" να αρχίζει εξαιρετικά χάρη στον... σεληνιασμένο Ρολάντο Σεπέδα. Οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με 5-1, όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 8-4 και ισοφάρισαν σε 9-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Σεπέδα από την μία πλευρά και τον Τόμισλαβ Ντόκιτς από την άλλη να έχουν μεγάλο ποσοστό ευστοχίας στις επιθέσεις. Τελικά, κι αφού το σετ έφθασε στους 35(!) πόντους, ο Ανδρεάδης, με άσο έκανε το 1-0 (35-33). Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα, ξέφυγε με 8-5, αλλά η άνοδος του Γιαμπλόνσκι σε συνάρτηση με τα πολλά λάθη των παικτών του Νίκολιτς έφεραν την ανατροπή κι εν τέλει την ισοφάριση για τον "Δικέφαλο" (20-25).

Το τρίτο σετ ήταν ένα "deja vu" του δεύτερου μέχρι τα μισά, με τον εντυπωσιακό Λι να δίνει "αέρα" τριών πόντων (13-16) με τρομερά μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς. Όμως ο Σέρβος διαγώνιος, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε κατακόρυφα την απόδοσή του και με δύο σερί πόντους διαμόρφωσε το 26-24, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του Νίκολιτς εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά και συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και σε συνδυασμό με την είσοδο του Ηλία Λάππα άνοιξαν τη διαφορά στους 9 πόντους (13-4, 14-5). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βρήκε λύσεις από τον Χιμένες και μείωσε σε 23-20. Τελικά, ένα καθοριστικό διπλό μπλοκ των Φέργκιουσον και Λάππα πάνω στον Σεπέδα έκρινε το παιχνίδι και έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση τίτλος.

Τα σετ: 3-1 (35-33, 20-25, 26-24, 25-20)

Φοίνικας (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 6, Πάρις 2, Κάλντγουελ 15, Ντόκιτς 28, Ανδρεάδης 11, Παπαδόπουλος 14, Ζήσης (λ - 72%) / Ηλίας, Λάππας 11, Μουρούτης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13, Κουρνέτας, Σεπέδα 31, Λι 14, Σμαραγδής 3, Γιαμπλόνσκι 12, Γκαράς (λ - 39%) / Τερζής 1, Καρασαββίδης, Σαμπανάι, Ντίνας 1, Εφραιμίδης, Τακουρίδης 2