Φοίνικας Σύρου-Ηρακλής 3-2

Σε ακόμη ένα συγκλονιστικό τελικό, ο Φοίνικας νίκησε 3-2 σετ τον Ηρακλή στη Σύρο και μείωσε σε 2-1 τις νίκες. Επόμενο ραντεβού την Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο. Μία νίκη θέλει ο Γηραιός για να κατακτήσει τον τίτλο.

Σε έναν δραματικό 3ο τελικό, ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη με 3-2 επί του Ηρακλή και να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση-τίτλος.

Οι νησιώτες θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" από το 4ο σετ τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εντυπωσιακή ανατροπή στο φινάλε με σερί 10-0. Έτσι, με τη νίκη αυτή, ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει τη σειρά των τελικών σε 2-1 και την Τετάρτη (25/04, 19:00) θα κοντραριστεί και πάλι με το "γηραιό" στον 4ο τελικό, αναζητώντας την ισοφάριση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντόκιτς, που έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην εντυπωσιακή αντεπίθεση μετά το 1ο σετ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Ντεσπέιν παραλίγο να πάρει το ματς μόνος του.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας εύκολα το πρώτο σετ (25-16). Ωστόσο, το 2ο σετ ήταν υπόθεση των γηπεδούχων, που βελτιώθηκαν στο σέρβις και στο μπλοκ, έφτασαν στο 25-18. Με τον ίδιο περίπου τρόπο έγινε και το 2-1, ενώ το καλύτερο σετ από πλευράς θεάματος ήταν το 4ο.

Ο Φοίνικας κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τα προηγούμενα σετ, φτάνοντας σε ένα προβάδισμα 6 πόντων (18-12). Ωστόσο, από το 20-15, ο Ηρακλής έκανε ένα απίστευτο σερί 10-0, με 7 μπλοκ, κατακτώντας το σετ με 25-20.

Έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο τάι μπρέικ, αλλά οι νησιώτες αντέδρασαν και τελικά, χάρη στο μπλοκ τους, έφτασαν στο 15-12 και τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1/3 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Ντόκιτς 28 (23/50 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (10/23 επ., 5 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κουρούπης -λ 50% υπ. - 28% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (8/16 επ., 67% υπ. - 42% άριστες), Νικηφορίδης, Αρβανίτης

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 51% άριστες), Ντεσπέιν 22 (20/47 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (14/34 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (65% υπ. - 52% άριστες) / Μποζίδης, Κολτσιάκης, Πελεκούδας 2, Εφραιμίδης