Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου 3-1

Ο Ηρακλής νίκησε 3-1 σετ τον αξιόμαχο Φοίνικα Σύρου και... άνοιξε το σκορ στη σειρά των τελικών της Volley League. Συγκλονιστικό το τρίτο σετ με τον Γηραιό να επικρατεί 44-42! Το Σάββατο η δεύτερη αναμέτρηση.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κώστας Χριστοφιδέλης, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, τόσο στην επίθεση, όσο και στην υποδοχή, "καθαρίζοντας" κρίσιμες φάσεις για την ομάδα του. Σημαντικό ρόλο στην επικράτηση των "κυανόλευκων" έπαιξαν και τα πολλά μπλοκ, με πρώτο και καλύτερο τον Νίκο Σμαραγδή με 6.

Βέβαια, ιδιαίτερα δυνατοί στο μπλοκ παρουσιάστηκαν και οι φιλοξενούμενοι, με τον Σουλτανόπουλο να σταματάει 8 φορές τους παίκτες του Ηρακλή, ενώ και το σέρβις των νησιωτών, τους χάρισε πολλούς πόντους.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου κατέκτησε το 1ο σετ, παγώνοντας τη Μίκρα και δείχνοντας πως δεν θα παραδοθεί αμαχητί. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Χριστοφιδέλη να τελειώνει τη μία φάση μετά την άλλη, ισοφάρισαν εύκολα με 25-17 στο 2ο σετ.

Να σημειώσουμε ότι κατά τη διάρκεια του 1ου σετ, ο Ρολάντο Ντεσπέιν τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Κολτσιάκη. Παρ' όλα αυτά, ο Σωτήρης Δρίκος επέλεξε να ξεκινήσει τον Κουβανό στο 2ο σετ, αλλά ο Ντεσπέιν δεν μπορούσε... να πάρει τα πόδια του, αφού κούτσαινε μετά από κάθε φάση. Έτσι, με το φόβο πως ο Φοίνικας θα εκμεταλλευτεί περισσότερο αυτήν την κατάσταση, ο τεχνικό του "γηραιού" τον απέσυρε και πέρασε στη θέση του τον Εφραιμίδη, που βοήθησε σημαντικά στην κατάκτηση του 2ου σετ.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 44-42, 26-24

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 22 (1 άσος, 62% υπ., 19/39 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 19 (17/33 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντεσπέιν 9 (29% υπ., 9/17 επ.), Σμαραγδής 13 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 56% υπ.) / Τζιουμάκας 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (40% υπ., 1/2 επ.), Μποζίδης, Εφραιμίδης 2 (100% υπ., 2/3 επ.), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 15 (7/12 επ., 8 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (1 άσος, 0/1 επ., 3 μπλοκ), Θάνος 1 (1/5 επ.), Ντόκιτς 21 (2 άσοι, 20/40 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 8 (62% υπ., 7/19 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (1 άσος, 67% υπ., 13/26 επ., 2 μπλοκ), Κουρούπης (λ - 55% υπ.) / Νικηφορίδης 1 (25% υπ., 1/1 επ.), Ντάνγκουμπιτς 7 (2 άσοι, 2/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Μπρτσιτς 7 (1 άσος, 100% υπ., 6/14 επ.)