Ανατροπή και πρόκριση στο Final-4 για τον Παναθηναϊκό

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη στο κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Θήρας με 3-2 σετ και προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου γυναικών.

Στο πρώτο ανατρεπτικό σετ το 11-6 του Παναθηναϊκού έγινε 12-16 για τη Θήρα, αλλά οι "πράσινες" έτρεξαν σερί 8-0 για το 20-16 και προηγήθηκαν με 1-0, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν στα δύο επόμενα και να προηγούνται με 1-2. Η Θήρα κατάφερε με συνεχόμενους πόντους από μπλοκ να ξεφύγει 7-10 στο τέταρτο σετ, αλλά οι παίκτριες του "τριφυλλιού" ισοφάρισαν αρχικά σε 12-12 και προηγήθηκαν 17-14.

Το σετ όμως είχε πολύ δρόμο ακόμη καθώς προέκυψε νέα ισοπαλία στο 20-20 με τους φιλοξενούμενου να προηγούνται 21-22 και να φτάνουν σε ματς μπολ. Το πρώτο χάθηκε στο 23-24 με παράβαση στο φιλέ, το δεύτερο (24-25) το "έσπασε" η Τσίμα με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 26-25 με άουτ επίθεση της Μπρίνκμαν και να κατακτά το σετ με 28-26 χάρη σε κόντρα επίθεση της Μερτέκη.

Αυτή η ανατροπή άλλαξε τα δεδομένα με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται τα σερβίς της Τσίμα και να προηγείται στο τάι μπρέικ με 6-0, φτάνοντας τελικά στη νίκη που του εξασφάλισε και το εισιτήριο για το Final-4.

Τα σετ:25-22, 17-25, 22-25, 28-26, 15-8