Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2

Στα ερυθρόλευκα μετά από οκτώ ολόκληρα χρόνια βάφτηκε το Σάββατο (04/04) ο τίτλος του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος στον εξ αναβολής τελικό στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Φαλήρου και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ.

Πραγματική διαφήμιση του βόλεϊ το ματς, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους περίπου 4.000 αθλητές και παιδιά που βρέθηκαν στο γήπεδο και οι οποίοι συνέβαλαν με τον δικό τους τρόπο ο αγώνας αυτός να γίνει γιορτή.

Πανάξιοι νικητές οι ψυχωμένοι «ερυθρόλευκοι» που δεν πτοήθηκαν από τίποτα, ούτε από την ατυχία με τον τραυματισμό του Χοφ στο τρίτο σετ, και επέστρεψαν στον «θρόνο» του Κυπέλλου, κατακτώντας παράλληλα τον πρώτο τους εγχώριο τίτλο μετά το 2003. Ταυτόχρονα εξασφάλισαν και ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου με τους «πράσινους», από την άλλη πλευρά, να χάνουν τα σκήπτρα που κατείχαν από πρόπερσι.

Το ματς ξεκίνησε με τους «πράσινους» να είναι νευρικοί και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και τους «ερυθρόλευκους» να μην χάνουν την ευκαιρία να προηγηθούν με 6-1. Σιγά-σιγά όμως η κατάσταση άρχισε να ισορροπεί με τους τυπικά φιλοξενούμενους να βρίσκουν τον εαυτό τους και να ισοφαρίζουν σε 16-16, περνώντας στη συνέχεια και μπροστά με 21-19 χάρη στο σερβίς και την επίθεση του. Οι Πειραιώτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ανακτώντας την αυτοσυγκέντρωση τους και με καλές επιλογές στην επίθεση πέτυχαν τρεις αναπάντητους πόντους, πήραν κεφάλι με 22-21 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασαν στο σετ-μπολ με 24-22 και το κατέκτησαν με 25-23 χάρη σε λάθος του αντιπάλου τους.

Πολυτιμότερος παίκτηςτου τελικού αναδείχτηκε ο Κώστας Χριστοφιδέλης.

2003: Χόρχε Ελγέτα (Νίκαια)
2004: Νίκι Ζελιάσκοφ (Ηρακλής) 2005: Μάριος Γκιούρδας (Ηρακλής)
2006: Κλέιτον Στάνλεϊ (Ηρακλής)
2007: Αμαράλ Ντάντε (Παναθηναϊκός)
2008: Λίμπερμαν Αγκάμεζ (Παναθηναϊκός)

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Λεώνη παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και δημιουργώντας με το σερβίς τους προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή προηγήθηκαν με 10-7. Με αιχμή το μπλοκ, ο Ολυμπιακός απάντησε ισοφαρίζοντας σε 11-11 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 15-15 και τον ασταμάτητο επιθετικά Παναθηναϊκό να παίρνει αέρα με 19-15. Οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να ανατρέψουν την κατάσταση μειώνοντας σε 22-21 αλλά οι «πράσινοι» είχαν καθαρό μυαλό, φέρνοντας το ματς στα ίσια με 25-22.

Το τρίτο σετ σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Χοφ. Στο 8-8 ο Αμερικανός κεντρικός του Ολυμπιακού πήδησε μαζί με τον Ριβέρα για μπλοκ και στο κατέβασμα πάτησε στο πόδι του συμπαίκτη του, γυρίζοντας τον αστράγαλο του. Έπεσε στο τάραφλεξ, σφαδάζοντας από τους πόνους και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια με το ιατρικό τιμ της ομάδας να κάνει λόγο για διάστρεμμα και 10 μέρες εκτός δράσης. Η ατυχία αυτή αναστάτωσε τους «ερυθρόλευκους» και έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 16-11 και 20-16 και 24-21. Το συγκρότημα του Κρίστιανσον όμως δεν τα παράτησε, ανασκουμπώθηκε και μείωσε σε 24-23 αλλά στο κρίσιμο σημείο προδόθηκε από τον εαυτό του με τους «πράσινους» να γράφουν το 25-23.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μάζεψε τα κομμάτια του, οργανώθηκε καλύτερα, περιόρισε τα λάθη του και πέρασε στην αντεπίθεση, κάτι που ήταν μονόδρομος γι’ αυτόν. Μέχρι το 16-16 οι «πράσινοι» έδειχναν απειλητικοί όμως η συνέχεια ανήκε στους Πειραιώτες, οι οποίοι πήραν αέρα με 19-16 και ανεβαίνοντας ψυχολογικά, κράτησαν τα ηνία με 22-18 για να γράψουν το 25-20 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στις αρχές του καθοριστικού πέμπτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με τους τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται με 6-5 υπήρξε ένταση καθώς σερβίς του Ριβέρα χρεώθηκε άουτ με το ριπλέι της τηλεοπτικής μετάδοσης να δείχνει ότι η μπάλα ακούμπησε την πλάτη του Στεφάνου που είχε σκύψει για την αποφύγει. Οι δύο πλευρές ξεσηκώθηκαν, με τον διαιτητή να τους δίνει από μία κίτρινη κάρτα. Το σκορ έγινε 7-7 με τον Ολυμπιακό να έχει περισσότερες δυνάμεις και να ξεφεύγει με 13-10 αλλά να χάνει στη συνέχεια την συγκέντρωση του και να κάνει λάθη. Έτσι ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-13 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση επίθεση των «πρασίνων» ήταν άουτ με τους «ερυθρόλευκους» να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς. Ο διαιτητής όμως είχε δώσει παράβαση στον Χριστοφιδέλη (φιλέ) με το σκορ να γίνεται 14-14 και την αδρεναλίνη να ανεβαίνει στα ύψη και το σετ να πηγαίνει στην παράταση. Μετά από κάποια λεπτά αγωνίας, οι Πειραιώτες έγραψαν το 17-15 με την γιορτή να αρχίζει στο Φάληρο.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15.

Ολυμπιακός: Ριβέρα 13 (1 άσος, 11/20 επ., 1 μπλ.), Κουρνέτας 2 (2 μπλ.), Χοφ 1 (1/ 2 επ.), Τζούριτς 9 (1 άσος, 6/13 επ., 2 μπλ.), Μίλκοβιτς 26 (1 άσος, 23/43 επ., 2 μπλ.), Ούρναουτ 6 (5/16 επ., 1 μπλ.), Παπαδημητρίου (λ- 45%) / Χριστοφιδέλης 6 (6/165 επ., 86% υπ.) / Σουλτανόπουλος 5 (3/5 επ., 2 μπλ.), Τσέργας, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3 (3/6 επ.).

Παναθηναϊκός: Ερπ 7 (7/18 επ.), Αγκάμεζ 24 (2 άσοι, 21/49 επ., 1 μπλ.), Αντράε 15 (2 άσοι, 12/31 επ., 1 μπλ.), Ανδρεάδης 10 (2 άσοι, 8/11 επ.), Πανταλέων 11 (9/14 επ.), Ντεπέστελε 4 (2/6 επ., 1 μπλ.), Στεφάνου (λ- 73%) / Ντονάς, Ψάρρας, Χατζηαντωνίου, Λάππας.