Ηρακλής-Ολυμπιακός 1-3

Αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Ηρακλή, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου, του 12ου στην ιστορία του, νικώντας με 3-1 σετ στον τελικό στην Ορεστιάδα. Καλμαζίδης: "Τα παιδιά έχουν ψυχή". Επεισόδια πριν από την έναρξη του αγώνα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και πήρε τον έλεγχο μετά την απώλεια του πρώτου σετ, επιστρέφοντας δίκαια στο "θρόνο" του Κυπελλούχου μετά το περσινό "διάλειμμα". Όσον αφορά τους Θεσσαλονικείς δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με την εμφάνιση που έκαναν δεν έδειξαν "διψασμένοι" για την κούπα, παρά το γεγονός ότι έπαιξαν στον τελικό του θεσμού μετά από πέντε χρόνια.

Στο πρώτο σετ ο "γηραιός" ήταν αυτός που στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο. Με "όπλο" την επίθεση με τον Όουενς να ηγείται και δείχνοντας περισσότερη διάθεση, οι "κυανόλευκοι" πέτυχαν τρεις αναπάντητους πόντους και προηγήθηκαν με 16-14. Από εκεί και πέρα, κράτησαν το πάνω χέρι με 21-17 και έφτασαν εύκολα στο 25-21, με τους "ερυθρόλευκους" να μην έχουν ρυθμό και να είναι "υποτονικοί" στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες έδειξαν ένα καλύτερο πρόσωπο, με "αιχμή" το μπλοκ, βελτιώθηκαν στην υποδοχή με την είσοδο του Φράγκου, ο Ντεσπέιν έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και έτσι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν. Οι Θεσσαλονικείς ακολούθησαν ως το 19-18, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 4-0, να παίρνει αέρα με 23-18 και να φέρνει χωρίς προβλήματα στα ίσα το ματς με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Ο "γηραιός" με πρώτους χρόνους στην επίθεση και τον Όουενς να προσπαθεί να καλύψει και το κενό του Μπίλινγκς που ήταν ωσεί παρών κοίταξε κατάματα τον Ολυμπιακό. Ο τελευταίος πάντως ήταν αυτός που γέλασε και πάλι στο τέλος, αφού στο κρίσιμο γύρισμα του σετ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, έχοντας το απαραίτητο σ' αυτές τις περιπτώσεις "καθαρό" μυαλό. Με τον Ντεσπέιν να οδηγεί στην επίθεση, πέτυχε τρεις σερί πόντους, προηγήθηκε με 23-19, ανοίγοντας το δρόμο για το 25-21.

Στο τέταρτο σετ η κατάσταση ήταν ξεκάθαρη. Οι Πειραιώτες ήταν εμφανές ότι λειτουργούσαν πολύ καλύτερα από τον αντίπαλο τους, είχαν πιο αξιόπιστες λύσεις και καλύτερη ψυχολογία. Έτσι δεν άργησαν να πάρουν κεφάλι με 11-5, να το διατηρήσουν με 16-11 παρά την όποια προσπάθεια του “γηραιού” να κάνει την ανατροπή και να γράφουν το 25-12, ξεσπώντας σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 25-21, 20-25, 21-25, 12-25.