Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Σε έναν συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο Ελλάδας.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός κόντρα σε όλα τα προγνωστικά ήταν αυτός που μπήκε πιο ψυχωμένος. Με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ πολύ γρήγορα απέκτησε ένα προβάδισμα το οποίο και το διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ.

Ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 18-18 όμως εκεί μίλησε η εμπειρία της Μαρίας Χατζηνικολάου. Η έμπειρη κεντρική του Παναθηναϊκού πήρε πρώτα μία δύσκολη επίθεση και μετά με το σερβίς της έδωσε αέρα τριών πόντων στις πράσινες. Έτσι, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Ακριβώς αντίθετη ήταν η έναρξη του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός με όπλο το δικό του σερβίς απέκτησε ένα προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη που δεν του επέτρεπαν να πλησιάσει. Αυτό επέτρεψε στην ομάδα του Πειραιά να χτίσει μια διαφορά έξι πόντων , η οποία και της χάρισε το σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό. Ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές (13-13 και 19-19). Η δεύτερη ήταν και αυτή που έφερε την ανατροπή με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν να έχουν τέσσερα σετ μπολ όμως οι πράσινες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με ένα λάθος της Τένεβα και με έναν άσο της Φερέιρα το Τριφύλλι πήρε το τρίτο σετ και έκανε το 2-1 στον τελικό (27-29).

Το τέταρτο σετ κρίθηκε πολύ νωρίς και αυτό οφείλεται σε δύο λόγους. Από την μία ο Ολυμπιακός είχε και πάλι τη σταθερότητα του δεύτερου σετ και από την άλλη ο Παναθηναϊκός ποτέ δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή που προσπάθησε να κάνει. Το τελικό 25-19 ήρθε φυσιολογικά και έτσι οι δύο αιώνιοι για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Εκεί για τρίτη συνεχόμενη φορά φέτος εκεί ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κοσμά 19 (4 άσοι, 14/32 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 14 (1 άσος, 6/9 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Νοσέκοβα 13 (1 άσος, 9/18 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2 άσοι, 2/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 21 (1 άσος, 19/34 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 31% υπ.), Σίμανιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 21 (2 άσοι, 16/35 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 12 (11/27 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 11 (2 άσοι, 8/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 8/13 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (41% υπ.), Μαλουσάρη, Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 4/7 επ., 2 μπλοκ), Κουτσιβίτη.