Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-22) του Παναθηναϊκού στο "Μ. Κούσης" του Αγρινίου και κατέκτησε το 5ο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία του.

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός παίρνοντας προβάδισμα με 5-2, ωστόσο στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκες" ισορρόπησαν το παιχνίδι, ενώ κατάφεραν να περάσουν και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-10 χάρη στο μπλοκ της Κωνσταντινίδου στη Βίλκου.

Με επιμέρους σκορ 9-3 η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας και τελικά να πάρει το πρώτο σετ με 21-25, με το καρφί της Μπραμπόροβα. Φορτσάτος στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή ποιος θα είναι το "αφεντικό", με τις "πράσινες" να δυσκολεύονται αρκετά να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα. Κάπως έτσι, το δεύτερο σετ κατέληξε και πάλι σε κόκκινα χέρια, αυτή τη φορά με σκορ 19-25.

Με άσο της Χριστοδούλου ξεκίνησαν το τρίτο σετ οι "ερυθρόλευκες", ενώ με σερί 2-10, έβαλαν ουσιαστικά "ταφόπλακα" στα όποια όνειρα της ομάδας του Γιώργου Ρούσση να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Παρόλο που οι "πράσινες" πάλεψαν στο φινάλε, ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 25-22, πανηγυρίζοντας το 5ο Κύπελλο στην ιστορία του.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25