3η αγ.: Τρίτωσε το καλό για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΑΕΚ

Νικηφόρα συνέχισαν Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΑΕΚ τις υποχρεώσεις τους στην Α1 Γυναικών, καθώς ξεπέρασαν τα εμπόδια των Ρεθύμνου, Ηρακλή και Μακεδόνων αντίστοιχα.

Το Ρέθυμνο είχε για αρκετή ώρα το προβάδισμα στο πρώτο σετ, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 5-0, μετατρέποντας το 17-14 σε 19-17 και επικρατώντας 25-22. Στα άλλα δύο σετ, αντίθετα, οι "πράσινες" είχαν από νωρίς τα ηνία κι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, ενώ η Χαρά Παπαδοπούλου έγραψε το τελικό 3-0 με ένα φοβερό σερί από άσους.

Τα σετ: 22-25, 15-25, 7-25

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον Ηρακλή, πανηγυρίζοντας την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έχουν κατακτήσει τα οκτώ από τα εννέα σετ τους με διαφορά άνω των πέντε πόντων.

Τα σετ: 25-15, 25-16, 25-12

Εκμεταλλευόμενη τα καλά ποσοστά της στην υποδοχή και διατηρώντας την ψυχραιμία της στην αντεπίθεση των Μακεδόνων, η ΑΕΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 κι έκανε ευκολότερο το έργο της στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Διαδικαστικού χαρακτήρα αποδείχθηκε το δεύτερο σετ, ενώ στο τρίτο η Ένωση πήρε τα ηνία με ένα επιμέρους σκορ 8-3, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη, η οποία ήρθε με 3-0.

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-13