13η αγ.: Άνετος με... Νέσοβιτς ο Ολυμπιακός

Στην κορυφή της Α1 βόλεϊ των γυναικών παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά τη μεσημεριανή νίκη του επί των Μακεδόνων στο κλειστό του Ρέντη.

Στην πρώτη παρουσία στην αποστολής της νεοαποκτηθείσας Ιβάνα Νέσοβιτς, η οποία προτιμήθηκε να μην παίξει λόγω έλλειψης προπονήσεων, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έκανε επίδειξη δύναμης επί ενός συνόλου που μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού. Το 3-0 με 25-14, 25-18, 25-12 επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας και χάρισε στον Ολυμπιακό τρεις χρήσιμους βαθμούς στη μάχη με τον Παναθηναϊκό για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Λίγο μετά η ΑΕΚ επέστρεφε στις νίκες. Η Ένωση προερχόταν από τρεις σερί ήττες και το ματς με το Ανατόλια στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας ήταν η ευκαιρία που έψαχνε για να πάρει τα πάνω της. Αφού πήρε οριακά το πρώτο σετ, έκανε εύκολο το έργο της και με 3-0 έβαλε στο σακούλι της τρεις βαθμούς.