Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στο "Μ. Μερκούρη", έκανε το "19 στα 19" και πήρε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στην Α1 βόλεϊ των γυναικών. Το μόνο που κατάφεραν οι "πράσινες" είναι να γίνουν η πρώτη ομάδα που πήρε δύο σετ από τον Ολυμπιακό στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το ματς είχε πολλές εναλλαγές τόσο στο προβάδισμα όσο και στην εικόνα του. Το σερβίς του Ολυμπιακού ήταν ωστόσο εκείνο που έκρινε την αναμέτρηση αφού κατάφερε να κάνει μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό και να φτάσει στη νίκη.

Σπουδαίο ματς έκανε η Μαλασάι η οποία δημιούργησε πολλά προβλήματα την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ενώ τελείωσε πολλές μπάλες. Από την άλλη οι πράσινες έπαιξαν ίσως το καλύτερο τους ματς φέτος, αλλά τα νωθρά του ξεκινήματα στο δεύτερο και το τέταρτο σετ του στοίχισαν το κάτι παραπάνω από το ματς.

Στα αξιοσημείωτα ότι αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι ερυθρόλευκες σφράγισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 20-25, 25-17, 15-8

Photo Credits: Actionimages.gr