Πέρασε στον τελικό και περιμένει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Νάξο αφού επιβλήθηκε με 3-0 του Πανναξιακού και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Την πρώτη από τις δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών μάθαμε το απόγευμα του Σαββάτου. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε και στον δεύτερο ημιτελικό με 3-0 επί του Πανναξιακού και ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση.

Οι ερυθρόλευκες που έβρισκαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία των σετ και με πρώτη σκόρερ την Τσβετάνοβα έφτασαν στη νίκη.

Με τον κόσμο στο πλευρό του, ο Πανναξιακός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση παρά τα αγωνιστικά προβλήματα (σ.σ δεν αγωνίστηκαν Μιλοβάνοβιτς-Νούσια) και παρόλα που δεν κατάφερε να κατακτήσει σετ, κόντραρε τον Ολυμπιακό μέχρι τέλους.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0, 8-4) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά για πρώτη φορά με 11-12 και να πηγαίνει με +3 (13-16) στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-21 και κάπου εκεί πάτησαν γκάζι για το 0-1 στα σετ με 21-25.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Οι "ερυθρόλευκες" ήταν μπροστά στο 1ο τεχνικό ταιμ άουτ με τον Πανναξιακό να αντιδρά και να προηγείται με 16-15 στο β’ τεχνικό τεχνιό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23 εκεί όπου στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 σετ με 24-26.

Ίδια εικόνα ανταγωνιστική και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ (7-8, 11-10, 13-13) και τον Πανναξιακό να έχει προβάδισμα εύθραστο μέχρι το 16-15 (2ο τεχνικό τάιμ άουτ). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι... για τα τελικά του πρωταθλήματος με το τελικό 18-25 (0-3 σετ).

Ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλό του -που θα προκύψει από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Α.Ο Θήρας- στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Πανναξιακός - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 21-25, 24-26, 18-25

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Δρακουλίδου, Διώτη 15 (11/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/32 επ., 2 άσοι, 40% υπ. - 30% άριστες), Αποστολίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. - 24% άριστες), Περίν 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. - 15% άριστες) / Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου, Κατσάνη, Κατερίνη,Μεταξά.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/24 επ., 1 άσο, 36% υπ. - 27% άριστες), Μαλασάι 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 06% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/13 επ.), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (15/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (58% υπ. - 50% άριστες / Κοκκινάκη -λ (25% υπ. - 25% άριστες), Κωνσταντίνου, Εμμανουηλίδου.