10η αγ.: Την πάτησε η ΑΕΚ, μόνος δεύτερος ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ έπεσε στην παγίδα του Πανναξιακού και χάνοντας 3-1 εντός έδρας έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μείνει μόνος του στη δεύτερη θέση της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Οι "κιτρινόμαυρες" είχαν χάσει μέχρι τώρα μόνο από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στόχευαν στην όγδοη νίκη τους εφέτος. Η ομάδα της Νάξου όμως είχε διαφορετική άποψη και από νωρίς έδειξε τα δόντια της παίρνοντας το πρώτο σετ. Η Ένωση ισοφάρισε, αλλά τίποτα δεν λειτούργησε σωστά, με αποτέλεσμα το εμφατικό 3-1 για την ομάδα από τις Κυκλάδες.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή του στη Σαντορίνη. Έχασε ένα σετ, το δεύτερο, όχι όμως και βαθμό, αφού στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη κράτησαν την ψυχραιμία τους, έφτασαν στο 25-23 και έκοψαν τα φτερά των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια παραδόθηκαν.

Τέλος, νίκη σωτηρίας πέτυχε το Ανατόλια επί της Ηλιούπολης, ενώ το Μαρκόπουλο πήρε εύκολο διπλό στο Κατσάνειο.