Κυπελλούχος 22 χρόνια μετά ο Παναθηναϊκός

Στην ιστορία του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας, η γνωστή συνάντηση του Γολιάθ με τον Δαυίβ δεν έχει θέση…Ο ισχυρός Παναθηναϊκός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στον τελικό με την αουτσάιντερ Λαμία, νίκησε με 3-0 σετ και έβαλε το όνομα του στη λίστα των τροπαιούχων του θεσμού για πρώτη φορά μετά το 1985 ενώ εξασφάλισε και μια θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Δύο και πλέον δεκαετίες προσμονής «έσβησαν» το βράδυ του Σαββάτου (03/03) στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας για τους «πράσινους», οι οποίοι ήταν πρωταγωνιστές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προσθέτοντας στη συλλογή τους τον πρώτο τίτλο της σεζόν και το τέταρτο συνολικά Κύπελλο στην ιστορία τους.

Όσον αφορά στην ομάδα της Φθιώτιδας, της αξίζει χειροκρότημα. Η παρουσία της και μόνο στον τελικό είναι επιτυχία, καθώς μην ξεχνάμε ότι επιτεύχθηκε με αποκλεισμούς κατά σειρά ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού ενώ βρήκε προπονητή στο πρόσωπο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντί του παραιτηθέντα Νίκου Νεόφυτου, λίγες μόνο ώρες πριν την έναρξη του φάιναλ-8.

Ο Αμαράλ Ντάντε αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του φετινού Κυπέλλου.
2006: Κλέιτον Στάνλεϊ (Ηρακλής)

Το εναρκτήριο σετ άρχισε και ουσιαστικά τέλειωσε στις πρώτες φάσεις. Με τον Ντάντε από το σερβίς να δυσκολεύει αφάνταστα την υποδοχή των τυπικά γηπεδούχων, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 6-2 και από εκεί και πέρα έκαναν…περίπατο. Μπλοκαρισμένοι και χωρίς ρυθμό οι παίκτες της Λαμίας τα περίμεναν όλα από τον Μπαρούτοφ, ο οποίος όμως ήταν άστοχος. Από τη στιγμή που δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι τους ήταν φυσιολογικό να ακολουθούν από απόσταση με 13-7, 19-11, 21-14 με κατάληξη το 25-17.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η ομάδα της Φθιώτιδας έδειξε να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα και χάρη στον Κοβάσεβιτς βρέθηκε στο 9-7. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Ντάντε, Γκόμεζ, Μπάεφ και με ένα σερί 5-0 έβαλαν τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού με 12-9. Η συνέχεια ανήκε στους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι με «όπλο» το σερβίς διατήρησαν το πάνω χέρι με 17-13, 21-16 για να κάνουν χωρίς πίεση στο 25-21.

Το τρίτο σετ είχε περισσότερο σασπένς. Οι Λαμιώτες έμειναν κοντά στο σκορ ως το 5-5 για να πάρουν στη συνέχεια οι «πράσινοι» κεφάλι με 12-9, 17-14 εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του αντιπάλου τους. Κάτι η σιγουριά του Παναθηναϊκού, κάτι η ύστατη προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς. Το συγκρότημα της Φθιώτιδας ισοφάρισε σε 21-21 αλλά στο δραματικό φινάλε λύγισε και με ένα λάθος σερβίς του Βιαφάρα και ένα μπλοκ του Μαρσέλο οι «πράσινοι» έγραψαν το 26-24.

Τα σετ: 17-25, 21-25, 24-26.

Λαμία: Κυριακίδης 4, Βιαφάρα 9, Μπαρούτοφ 19, Λιβαθηνός 2, Παπαθωμοπουλος 1, Παπάζογλου 4, Μουνιόθ (λ-73%), Τιτόπουλος, Κρέτσης.
Παναθηναϊκός: Ανδρεάδης 4, Μαρσέλο 3, Γκόμεζ 11, Πανταλέων 8, Ντάντε 9, Μπάεφ 12, Στεφάνου (λ-69%), Λάππας, Γκιρτζίκης.