Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, αποκλεισμός για την κάτοχο ΑΕΚ

Όλα όσα έγιναν στη 2η αγωνιστική των ομίλων του λιγκ καπ.

Άπιαστος ήταν Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στο λιγκ καπ επικρατώντας 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου και του αρκεί πλέον ένας βαθμός απέναντι στην Κηφισιά για να κατακτήσει την πρωτιά στον Δ' όμιλο και να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση.

Αντίθετος βίος για την κάτοχο του τίτλου ΑΕΚ, η οποία υπέστη δεύτερη ήττα στον Α' όμιλο. Η Ορεστιάδα ανέτρεψε δύο φορές το σκορ και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Την Κυριακή, από το εβρίτικο ντέρμπι με τον Εθνικό θα προκύψει η ομάδα που θα πάει στο final-4.

Εκτός συνέχειας έμεινε και η Λαμία, χάνοντας 3-0 από Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι για τον Γ' όμιλο. Η κορινθιακή ομάδα θα διεκδικήσει την πρόκρισή της με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την Κυριακή.

Τέλος στο Β' όμιλο ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τη ΜΕΝΤ χρειάζεται μόνο δύο σετ απέναντι στον Άρη για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην τετράδα.