Ολυμπιακός - Κίνεφ Κίρισι 10-8

Στο κατάμεστο "Πέτρος Καπαγέρωφ" ο Ολυμπιακός επικράτησε της ρωσικής Κίνεφ Κίρισι με 10-8 και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει την ισπανική Σαμπαντέλ.

"Παίρνω θέση στην κερκίδα γιατί αρρώστησα απ' τη μέρα που σε είδα...", φώναζαν οι φίλοι του Ολυμπιακού που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο "Πέτρος Καπαγέρωφ", δίνοντας στα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη την ώθηση που ήθελαν για να προκριθούν στον τελικό της Ευρωλίγκας.

Οι "ερυθρόλευκες" έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Ρομπέρτα Μπιανκόνι που σημείωσε έξι γκολ και με την Χρυσή Διαμαντοπούλου να πραγματοποιεί μερικές πολύ καλές επεμβάσεις, είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καταφέρνοντας να πάρουν την πρόκριση.

Το Σάββατο (25/4,20:15), ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή κούπα (πέρυσι ήταν το LEN Trophy με την Φιρέντσε), αντιμετωπίζοντας στον τελικό την Σαμπαντέλ.

Τα οκτάλεπτα:3-3, 3-2, 1-2, 3-1

Ολυμπιακός:Μπιανκόνι 6, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου, Ασημάκη, Σάουθερν.

Κίνεφ Κίρισι:Σιμάνοβιτς, Κοκριάκοβα, Προκοφίεβα 2, Ζούμπκοβα 3, Ινάνοβα.

Ουίπεστ - Σαμπαντέλ 6-11

Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, η ισπανική Σαμπαντέλ, θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Ευρωλίγκας γυναικών, αφού επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα την Ούιπεστ με 11-6 στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 στο κολυμβητήριο "Πέτρος Καπαγέρωφ".

Η πρωτοεμφανιζόμενη σε F4 ουγγρική ομάδα θα παίξει απέναντι στην Κίνεφ Κίρισι για την 3η θέση,στο παιχνίδι που θα προηγηθεί του μεγάλου τελικού.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 1-2, 2-4.

Ουίπεστ: Σούντουτ-Κις 2, Κέστελι 2, Σουτς 1, Σίκτερ 1.

Σαμπαντέλ: Φόρσα Αρίθα 3, Ντομενέκ 3, Μάικα Γκαρθία 1, Ορτίθ 1, Πένια 1, Εσπάρ 1, Χένεε 1.

Το LIVE του αγώνα:

18:16
Καλησπέρα σας!
18:17
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο ημιτελικό του Final-4 για την Euroleague γυναικών, όπου ο Ολυμπιακός αναμετράται με τη ρωσική, Κίνεφ Κίρισι.
18:19
Στον έτερο αγώνα της ημιτελικής φάσης, η Σαμπαντέλ παίζει με την Ουίπεστ.
18:21
Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Χάρη Παυλίδη είχε κατακτήσει πέρυσι το LEN Trophy και φέτος διεκδικεί ένα δεύτερο σερί ευρωπαϊκό τρόπαιο. Βέβαια, μόνο εύκολη δεν είναι η αποστολή της.
18:24
Ο κόσμος του Ολυμπιακού έχει γεμίσει τις εξέδρες και αναμένεται να αποτελέσει τον εξτρά παίκτη της ομάδας στον δρόμο για την πρόκριση στον τελικό.
18:25
Η Εκατερίνα Προκοφίεβα αποτελεί το μεγάλο αστέρι για την Κίνεφ Κίρισι, η οποία είναι υπερδύναμη εδώ και πολλά χρόνια στη Ρωσία.
18:26
Όρκος νίκης από τις παίκτριες του Ολυμπιακού.
18:27
Τα κορίτσια έχουν πέσει στην πισίνα και σε λίγο έχουμε το πρώτο σπριντ.
18:28
"Παίρνω θέση στην κερκίδα γιατί αρρώστησα απ' τη μέρα που σε είδα...", φωνάζουν οι φίλοι του Ολυμπιακού, έχοντας δημιουργήσει εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Παπαστράτειο.
18:29
Το πρώτο σπριντ στην Κίνεφ.
18:30
Η αποστολή του Ολυμπιακού: Χρυσούλα Διαμαντοπούλου, Ευδοκία Τετζαλίδου, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαρία Σώρα, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Μίλβα Καλογεράκου, Άσλεϊ Σάουθερν, Ρομπέρτα Μπιανκόνι, Βίρνα Νιαρχάκου, Ιωάννα Σταματοπούλου.
18:31
Με παίκτρια παραπάνω η Κίνεφ.
18:32
2' ΓΚΟΛ με την Σιμάνοβιτς στην παίκτρια παραπάνω για τις Ρωσίδες.
18:32
2' Δοκάρι για την Μπιανκόνι για τον Ολυμπιακό.
18:33
Η αποστολή της Κίνεφ: Άννα Κάρναουκ, Τατιάνα Ζούμπκοβα, Κατερίνα Προκόφιεβα, Αναστασία Σιμάνοβιτς, Βικτόρια Κουρότσκινα, Ξένια Κρίμερ, Ξένια Μπάλαϊ, Κατερίνα Κιρίλτσεβα, Κατερίνα Ιακούσεβα, Εβγκενία Κοχριάκοβα, Εβγκενία Ιβάνοβα, Ντάρια Ρίζκοβα, Πολίνα Ιούσκοβα.
18:34
4' ΓΚΟΛ με διαγώνιο σουτ της Μανωλιουδάκη από την περιφέρεια.
18:35
4' ΓΚΟΛ με την Κοκριάκοβα και 1-2 για την Κίνεφ. Η μπάλα κάτω από το χέρι της Διαμαντόπουλου.
18:36
5' ΓΚΟΛ με την Μπανκόνι από πλάγια θέση με παίκτρια παραπάνω και 2-2.
18:37
6' Η Καρνάουκ μπλοκάρει υπέροχα το γυριστό σουτ της Ασημάκη.
18:39
7' Ψηλοκρεμαστό σουτ της Ρίσκοβα, δοκάρι και άουτ.
18:40
8' Δοκάρι με την Τετζαλίδου από καλή θέση. Κοντά στο 3-2 ο Ολυμπιακός.
18:40
Τάιμ άουτ για την Κίνεφ Κίρισι...
18:41
8' ΓΚΟΛ με την Προκοφίεβα με ψηλοκρεμαστό σουτ στην παίκτρια παραπάνω και 2-3.
18:41
Τάιμ άουτ από τον Χάρη Παυλίδη...
18:43
8' ΓΚΟΛ με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου από την περιφέρεια και 3-3.
18:43
Λήξη πρώτου οκταλέπτου.
18:46
Δεύτερο σπριντ για την Κίνεφ...
18:47
1' Δοκάρι με την Ασημάκη για τον Ολυμπιακό.
18:48
2' Η Ζούμπκοβα στην παίκτρια παραπάνω έκανε το 3-4 για την Κίνεφ με σουτ από κοντινή απόσταση.
18:49
3' ΓΚΟΛ με διαγώνιο σουτ της Μπιανκόνι στην παίκτρια παραπάνω και 4-4. Δεύτερό της γκολ στο ματς.
18:50
4' ΓΚΟΛ με την Μπιανκόνι και πάλι (τρία στο ματς) με σουτ από την περιφέρεια στην παίκτρια παραπάνω.
18:52
Τάιμ άουτ από τον Χάρη Παυλίδη στην επίθεση του Ολυμπιακού.
18:54
6' ΓΚΟΛ με την Ασημάκη με αριστουργηματικό τρόπο και προβάδισμα δυο τερμάτων για τον Ολυμπιακό.
18:54
Στον... αέρα το Παπαστράτειο!
18:56
Ο Ολυμπιακός ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και έχει το μομέντουμ.
18:57
7' ΓΚΟΛ με την Ινάνοβα με υπέροχο διαγώνιο σουτ από την περιφέρεια.
18:58
Τάιμ άουτ για την Κίνεφ στα 27'' από το τέλος του πρώτου μέρους.
18:59
Λήξη πρώτου μέρους και 6-5 μπροστά ο Ολυμπιακός.
19:04
Το σπριντ στην Κίνεφ...
19:05
2' ΓΚΟΛ με την Μπιανκόνι στην παίκτρια παραπάνω και 7-5. Τέσσερα τέρματα στο ματς.
19:08
4' Η Καρνάουκ με τη βοήθεια του δοκαριού απέτρεψε το γκολ της Ασημάκη.
19:10
5/6 στην παίκτρια παραπάνω ο Ολυμπιακός και 2/4 η Κίνεφ.
19:10
6' ΓΚΟΛ με την Προκοφίεβα στην παίκτρια παραπάνω από διαγώνια θέση και 6-5.
19:11
Παίζει με υψηλό πυρετό η Άλκηστη Αβραμίδου...
19:13
Τάιμ άουτ για την Κίνεφ που έχει και παίκτρια παραπάνω.
19:14
Προηγουμένως δεν δόθηκε πέναλτι στην Σάουθερν σε αντικανονικό μαρκάρισμα και ενώ ήταν έτοιμη να σουτάρει και να σκοράρει.
19:15
8' ΓΚΟΛ με την Ζούμπκοβα από θέση φουνταριστής στην παίκτρια παραπάνω από την Κίνεφ και 7-7. Δεύτερό της γκολ στο ματς.
19:16
Δοκάρι με την Προκοφίεβα ύστερα από μακρινό σουτ.
19:17
Λήξη τρίτης περιόδου.
19:20
Tέταρτο σπριντ στην Κίνεφ...
19:21
1' ΓΚΟΛ με την Σάουθερν από την περιφέρεια και 8-7 για τον Ολυμπιακό.
19:23
3' ΓΚΟΛ με την Μπιανκόνι και 9-7 για τον Ολυμπιακό με το πέμπτο της γκολ.
19:25
Μεγάλη επέμβαση της Διαμαντοπούλου και κρατάει το +2 για τον Ολυμπιακό!!!
19:26
Κίτρινη κάρτα στον Χάρη Παυλίδη για διαμαρτυρία...
19:28
Κλέψιμο της Κίνεφ στην παίκτρια παραπάνω του Ολυμπιακού και στην κόντρα κάλεσε τάιμ άουτ ο κόουτς των Ρωσίδων. Αριθμητικό πλεονέκτημα για την Κίνεφ.
19:29
6' ΓΚΟΛ με την Ζούμπκοβα στην παίκτρια παραπάνω και 9-8.
19:30
7' Δοκάρι για την Σάουθερν στην παίκτρια παραπάνω.
19:32
8' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό με την Μπιανκόνι στα 12'' και πάει τελικό!!!!
19:32
Λήξη του αγώνα.
19:33
Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 10-8 της Κίνεφ Κίρισι και πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Σαμπαντέλ και Ουίπεστ.