Ελλάδα - Ιταλία 9-9

Την τρίτη θέση του 1ου ομίλου κατέλαβε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών μετά το 9-9 με την Ιταλία στο τελευταίο ματς της πρώτης φάσης. Σερβία ή Κροατία ο αντίπαλος στον προημιτελικό.

Από τη στιγμή που είχε προκριθεί στην 6άδα, αυτό που διεκδικούσε η Ελλάδα στο ματς με τους "ατζούρι" ήταν η δεύτερη θέση. Ήθελε μόνο νίκη για να τα καταφέρει και το 4-1 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου τής χάρισε το πλεονέκτημα. Της κόστισε ωστόσο στη συνέχεια η έλλειψη συγκέντρωσης.

Οι καταστάσεις στον παραπάνω χάθηκαν, η Ιταλία πέτυχε πέντε σερί γκολ και προσπέρασε (6-4). Είχε μάλιστα σταθερό προβάδισμα μέχρι το 9-7 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν και άρχισε η ελληνική αντεπίθεση. Βλαχόπουλος και Γούνας ισοφάρισαν για την Εθνική, η οποία θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη (και μαζί τη δεύτερη) έχοντας την τελευταία επίθεση του αγώνα. Η ευκαιρία όμως χάθηκε και το 9-9 κράτησε τους "ατζούρι" δεύτερους πίσω από τους Μαυροβούνιους (νίκησαν 17-2 τη Γεωργία).

Αντίπαλος της Ελλάδας στο δρόμο για τη ζώνη των μεταλλίων είναι η δεύτερη του 2ου ομίλου Σερβία. Στην τελευταία αγωνιστική οι "πλάβι" αφενός νίκησαν 8-6 την Ισπανία και την άφησαν εκτός διοργάνωσης αφετέρου προσπέρασαν την Κροατία, η οποία ηττήθηκε 7-6 από την άτρωτη Ουγγαρία και θα παίξει με τους Ιταλούς. Οι Μαγυάροι μαζί με το Μαυροβούνιο προκρίθηκαν απευθείας στα ημιτελικά ως πρώτοι των ομίλων.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 0-4, 3-2, 2-1

Ελλάδα: Μυλωνάκης 2, Αφρουδάκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 3

Ιταλία: Ντι Φούλβιο 2, Φιλιόλι 2, Τζιοργκέτι 2, Τζιάκοπο 1, Γκάλο 1, Λουόνγκο 1

Λήξη του αγώνα

Τελευταία επίθεση για την Ελλάδα...

9-9 με τον Γούνα στον παραπάνω!!!

Παίκτης παραπάνω για την Ελλάδα και τάιμ άουτ από τον Σάκη Κεχαγιά. Ένα δίλεπτο ακόμα...

Χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση στον παίκτη παραπάνω.

Ακόμα ένα πεντάλεπτο για να λήξει ο αγώνας.

8-9 με άμεση απάντηση από τον Βλαχόπουλο, που φτάνει τα τρία γκολ.

7-9 με τον Φιλιόλι που δίνει αέρα δυο τερμάτων στην Ιταλία.

Λήξη τρίτης περιόδου

7-8 με τον Φιλιόλι στον παίκτη παραπάνω.

Τρίτη αποβολή για τον Ποντικέα που αποχωρεί οριστικά από το παιχνίδι. Τάιμ άουτ από τον Καμπάνια, παίκτης παραπάνω για την Ιταλία.

7-7 με ωραίο σκαστό σουτ από τον Βλαχόπουλο.

6-7 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Χρήστου Αφρουδάκη.

Νέα χαμένη ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω για την ομάδα μας. Τρίτη συνεχόμενη...

5-7 με τον Τζρτζέτι από την περιφέρεια.

Χάθηκαν δυο συνεχόμενες ευκαιρίες για την Ελλάδα στον παίκτη παραπάνω.

5-6 με τον Κολόμβο από την θέση φουνταριστού.

Λήξη δεύτερης περιόδου

4-6 με τον Ντιφούλβιο στην κόντρα των Ιταλών, που έχουν σκορ 0-4 στο β' οκτάλεπτο, που είναι καταστροφικό για την Ελλάδα.

Χάθηκε η ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω για την ελληνική ομάδα που έχει κακή παρουσία στην β' περίοδο.

4-5 με τον Γκάλο στον παίκτη παραπάνω για την Ιταλία. Ανατροπή για τους Ιταλούς.

Δεν έχει σημειωθεί γκολ στα τελευταία λεπτά. Τάιμ άουτ από τον Αλεσάντρο Καμπάνια 02'51'' για τη λήξη του ημιχρόνου...

4-4 με εκτέλεση πέναλτι του Τζορτζέτι. Επιμέρους 0-3 για την Ιταλία, που ισοφαρίζει το ματς.

4-3 με τον Τζιάκοπο για την Ιταλία.